Czy warto robić samemu stronę internetową dla Twojego biznesu?

Czy warto robić samemu stronę internetową dla Twojego biznesu?

czy warto samemu robić stronę internetowa

Czy warto robić samemu stronę internetową

Czy warto uczyć się jej budowania i robić ją samemu?

Mój wujo rzekł mawiać, że nie warto w życiu robić wszystkiego samemu. Że warto specjalizować się w swojej dziedzinie, a rzeczy na których się nie znamy, zlecać innym fachowcom.

Zatem, czy budując swój biznes warto brać się za budowanie strony internetowej? (o powodach, dla których warto ja mieć, możesz przeczytać tutaj, albo posłuchać podcastu tutaj)

Na co musisz zwrócić uwagę i co umieć, żeby strona przynosiła Ci oczekiwane efekty?

  1. Czas

Zrobienie profesjonalnej strony internetowej, wprawionej osobie zajmuje dobrych kilkadziesiąt godzin. Możesz to oczywiście przyspieszyć korzystając z gotowych szablonów, ale one często mają sporo ograniczeń, a zmiana w kodzie strony to robota dla programisty.

2. Pieniądze

Do postawienia strony potrzebujesz domeny (czyli unikalnego adresu internetowego), hostingu (czyli miejsca na serwerze, na którym będą umieszczone wszystkie elementy Twojej strony) oraz oprogramowania. Najpopularniejsze na tę chwilę to WordPress, na którym również i ja pracuję. Daje wiele możliwości i stale się rozwija.

Koszt domeny to około 70 zł, hosting – w zależności od dostawcy – nawet kilkaset zł rocznie.

WordPress – tu masz do wyboru szablony darmowe, jednak bardzo często mają ograniczone możliwości edycji i nie możesz ich dostosować do swoich potrzeb. Wszystkie zmiany, udogodnienia, dodatkowe funkcje wiążą się z kosztami.

Możesz skorzystać z szablonów (motywów) płatnych. One są już bardziej elastyczne i jest ich naprawdę dużo.

3. Kursy. Możesz skorzystać z kursów, których jest co kilka na rynku

Zdobędziesz na nich całkiem porządną wiedzę na temat budowania stron. Koszt to co najmniej kilkaset złotych i znowu potrzebujesz czasu, by cały kurs przejść.

4. Doświadczenie

To chyba najważniejsze, co powinieneś/powinnaś mieć. Sama edycja szablonu nie jest skomplikowana, jednak wprowadzenie głębszych zmian ja sama powierzam programiście. Nie czuję się kompetentna w tym zakresie, mimo że od 4 lat pracuję przy budowaniu stron.

Poza tym zmieniają się wymagania techniczne, pojawiają się nowe możliwości, nowe wtyczki (które nie zawsze chcą ze sobą współpracować). Przyznam, że szkoda mi czasu na śledzenie wszystkich zmian. Poza tym czasem chce się zmienić jedną małą rzecz. Siedzisz, myślisz, kombinujesz, tracisz czas. A osobie, która zajmuje się tym od dawna, zajmie to kilka minut. Pomyśl, ile swoich zawodowych zadań możesz wykonać w tym czasie, i czy nie warto tego zlecić specjaliście.

Kiedy poruszamy ten temat podczas konsultacji z moimi klientami, oni sami dochodzą do wniosku, że lepiej skupić się na pogłębianiu własnego warsztatu, niż zdobywać w sumie jednorazową umiejętność. Wolą pogłębiać swoja specjalizację, niż po godzinach zgłębiać coś, o czym często nie mają pojęcia. I, wbrew pozorom, takie podejście sprawia, że finansowo są do przodu. Zarówno w krótkiej, jak i długiej perspektywie. I przyznam Ci się, że, o ile posty i realizacje wstawiam na moją stronę sama, to już wszelkie prace techniczne, konstrukcyjne i rozbudowujące stronę zlecam moim współpracownikom. Ja w tym czasie mogę przygotować nowy podcast, napisać artykuł, przeprowadzić konsultacje, czy zbudować z nowym klientem jego strategię lub plan rozwoju firmy. I owszem, „muszę” za to zapłacić, ale nie poświęcam czasu na zgłębianie tematu, który na co dzień nie przynosi mi zysku. Bo nad stronami moich klientów również pracuje (od strony technicznej) mój zespół ? Zainteresował Cię ten temat? Chcesz popracować nad swoją stroną, unowocześniać ją lub zbudować nową? Tu mnie znajdziesz ?

Wolisz słuchać, niż czytać?

UDOSTĘPNIJ

Otrzymuj informacje o nowych artykułach, podcastach i ofertach przygotowanych tylko dla odbiorców newslettera.

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping

Newsletter

Będę Cię informować na bieżąco!

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, wchodząc na nią akceptujesz warunki ich wykorzystania. Dowiedz się więcej o plikach cookies.