Media społecznościowe bywają kapryśne. Zmieniają często ustawienia i algorytmy.
Jednego dnia dają nam nowe możliwości, innego- zabierają to, co pomagało, co lubiliśmy i wykorzystywaliśmy w codziennych działaniach.
Zawsze będą działały według własnych reguł, a na nam pozostaje się do tego przystosować.
A my? Pieczołowicie budujemy społeczność, wkładamy wiele energii w to, by dawać obserwatorom wartościowe treści, piszemy posty, robimy grafiki, nagrywamy Video.
I to wszystko dzieje się na obcej ziemi. W ogródku amerykańskiej korporacji, która w każdym momencie może zniknąć (pewnie tego nie zrobi, bo kasa płynie szerokim strumieniem, ale ryzyko zawsze jest).
A, skoro już przy pieniądzach jesteśmy, to oprócz pracy nad contentem, w działalność w mediach społecznościowych pompujesz pewnie sporo pieniędzy, bo chcesz dotrzeć do jak największej liczby ludzi.
Te wszystkie omówione wyżej działania kosztują Cię dużo energii i pieniędzy.
Czy zatem warto stawiać wszystko na jedna kartę? Czy warto ryzykować tak wiele? Czy w przypadku włamania na konto lub jego usunięcia masz plan B? Czy masz swoją witrynę, na której Twoi klienci znajdą to, na czym najbardziej Ci zależy?
Dziś opowiem Ci o sposobie na budowanie własnego miejsca w sieci. Niezależnego od kaprysów i interesów człowieka zza oceanu.
Na zachodzie firma bez strony www jest niewiarygodna.
W Polsce, przy udzielaniu kredytów banki wymagają jej posiadania.
A użytkownicy Internetu nie posiadający kont w mediach społecznościowych oczekują, że i o nich pomyślisz budując biznes.
W Polsce strona internetowa traktowana jest jako zbyteczny koszt, jako wydatek bez sensu i decyzja o jej osiadaniu jest zrzucana na dalszy plan (często na świętego Nigdy). Jednak dobrze stworzona i prowadzona, jest doskonałą powierzchnią reklamową i miejscem, które buduje zaufanie do Ciebie, jako przedsiębiorcy i do Twojej firmy.
Dlaczego warto mieć stronę internetową?
Co tak właściwie da Ci posiadanie strony internetowej Twojej marki.
- Dzięki niej kreujesz profesjonalny wizerunek Twojej firmy.
Samo umieszczenie strony internetowej w sieci i jej wygląd mogą być elementem, który sprawi, że potencjalny klient wybierze właśnie Ciebie. Przedsiębiorcy, ale też i klienci detaliczni, zanim podejmą decyzję biznesową, szukają w sieci informacji o drugiej stronie. Jeśli nie ma Cię tam wcale, lub masz jedynie profil na Facebooku, który nie jest prowadzony we właściwy sposób, może to zaważyć o być lub nie być Waszej współpracy.
2. Utrwalasz w umyśle odbiorców elementy identyfikacji wizualnej.
Kiedy odbiorca wchodzi na Twoją witrynę, zaczyna się w jego głowie proces zapamiętywania obrazów. Logo, kolory, treści, zdjęcia – to wszystko ma ogromne znaczenie. Ale kiedy proces zapamiętywania przebiegnie pomyślnie, kiedy tylko odbiorca zobaczy Twoje przekazy kolejny raz, zacznie Cię kojarzyć. I, nawet jeśli w tej chwili nie skorzysta z Twojej usługi to w przyszłości, gdy będzie ona mu potrzebna – wróci.
3. Możesz na niej umieścić to, co chcesz, w takim układzie, na jakim Ci zależy.
W przeciwieństwie do mediów społecznościowych, tutaj Ty decydujesz co i jak zobaczy klient. Ty ustalasz co ma widzieć najpierw, a co później. Projektujesz układ i treści. Jesteś Panem/Panią tego miejsca.
4. Gromadzisz w jednym miejscu wszystkie treści istotne dla Twojego klienta i dla Ciebie.
Najważniejsze informacje, o których powinien wiedzieć Twój klient, opinie, relacje z wykonanych usług, opisy usług, materiały techniczne. Jednym słowem wszystko to, o co pyta lub może zapytać potencjalny i obecny kontrahent. To daje Ci dużą oszczędność czasu, bo zawsze możesz podesłać zainteresowanemu link, by zapoznał się z treścią. Czyli możesz sobie stworzyć bank wiedzy i wykorzystywać go w bieżącej pracy.
A tworząc na bieżąco nowe wpisy, możesz reagować na potrzeby wiedzowe rynku, co daje Ci przewagę konkurencyjną. O tym szerzej opowiem już niebawem.
5. Docierasz również do osób, które nie mają profilu w mediach społecznościowych (a jest ich naprawdę dużo).
Osoby, które intensywnie korzystają z mediów społecznościowych trochę zapominają o tym, że poza nimi istnieje potężny świat internetowy. Tam funkcjonują ludzie, których nie ma na portalach, a mają również swoje potrzeby, szukają produktów i usług, opinii, porad. I, jeśli Twoja firma nie jest dla nich dostępna – tracisz klientów. Mój mąż nieposiadający żadnego konta w socialach uważa, że jeśli ktoś ogłasza swoją działalność tylko na fejsbookach to znaczy, że mu nie zależy na nim, jako potencjalnym źródle dochodów. I pomija takie przedsiębiorstwo w procesie zbierania ofert.
6. Stajesz się wiarygodnym partnerem w interesach.
Pokazujesz siebie, swoją firmę, publikujesz opinie, pokazujesz realizacje. Jeśli jest to wszystko wykonane w sposób profesjonalny – zyskujesz przewagę.
7. Budujesz historię własnej firmy.
Trochę dla innych, a trochę też dla siebie. Aktualizując witrynę robisz sobie przegląd wcześniejszych działań. Widzisz, jak firma się rozwija, jak rośnie, jak się zmienia. Możesz zostawić część treści, by klienci też te zmiany widzieli. Możesz tworzyć galerię z rozwoju marki. Wszystko zależy od przyjętej przez Ciebie strategii komunikacji.
8. Możesz tworzyć dłuższe treści, które interesują Twoich obecnych i potencjalnych klientów.
Redagując post w mediach społecznościowych możesz albo podać wszystko na tacy i stworzyć tasiemca, którego wiele osób nie przeczyta. Ale możesz też napisać angażujący i ciekawy początek, który zachęci, tych najbardziej zainteresowanych odbiorców na przejście na Twoją stronę. Zatem robisz swego rodzaju selekcję, która przyciąga do Ciebie tych, którzy chcą wiedzieć więcej. A, kiedy są już „u Ciebie”, popatrzą z ciekawością na pozostałe Twoje działania. To daje większe prawdopodobieństwo, że taka osoba nawiąże z Tobą współpracę. Wprawdzie raczej nie wróci ona na fejsa, by dać Ci lajka, ale wierz mi, nie o nie toczy się gra 😊 Dużo bardziej wartościowe dla Ciebie jest przejście na stronę.
9. Budujesz swoją pozycję w wyszukiwarkach internetowych.
Udostępniając wartościowe treści i posty z odpowiedni dobranym tytułem dajesz wartość tym, którzy poszukują odpowiedzi na nurtujące ich pytania i rozwiązujesz czyjś problem. Jeśli użytkownicy Googla będą u Ciebie znajdowali to, czego szukają, to z czasem zapadniesz w ich pamięci. Najczęściej również polubią Twój profil np. na FB, ale to już pozytywny skutek uboczny. A im więcej odwiedzin na stronie, tym stanie się ona bardziej atrakcyjna dla algorytmów wyszukiwarek i będzie się pięła w wynikach wyszukiwania. Nie inwestujesz w to pieniędzy, tylko swój czas i wiedzę. A takie działania dadzą Ci dużo więcej korzyści w długim czasie niż płatne reklamy.
10. Dokładając sklep możesz sprzedawać.
Sklep to dodatkowa funkcjonalność, ale warto z niej skorzystać, gdy sprzedajesz produkty lub usługi. Wszystko oczywiście zależy od branży i asortymentu, jednak warto wziąć to pod uwagę.
11. Dokładając system rezerwacyjny uniezależniasz się od portali bookingowych i unikasz w ten sposób utracie klientów.
Coraz częściej otrzymuję zapytania od klientów o system rezerwacji wizyt. Nie chcą stale działać na zasadach dostępnych już podobnych miejsc i nie chcą również płacić za każdego pozyskanego klienta.
Jakie mogą być plusy i minusy takiego rozwiązania?
Plusy:
- opiszę Ci to na przykładzie. Kiedy ktoś poleca Ci powiedzmy hotel Sasanka nad jeziorem, wchodzisz na jeden z popularnych portali i szukasz wskazanego miejsca. Znajdujesz, sprawdzasz ceny, zdjęcia, opinie. Ale ciekawość nie pozwala Ci na tym poprzestać i postanawiasz zobaczyć, co oferuje ich konkurencja w okolicy. I, jeśli znajdziesz ogłoszenie z lepszą ceną, albo ładniejsze zdjęcia pokoi – zapominasz o Sasance. Znasz to, prawda?
- płacisz za instalację oprogramowania tylko raz i nie masz comiesięcznych rachunków z prowizją od umówionych wizyt.
Minusy:
- nie ma Cię na portalu, na którym są wszyscy.
Żeby pogodzić jedno i drugie moi klienci wybierają początkowo oba rozwiązania, a każdego nowego klienta przekierowują na swój system rezerwacyjny po pierwszej wizycie.
Widzisz zatem, że stworzenie własnej strony internetowej to nie zbędny wydatek, a świetne narzędzie do budowania pozycji firmy i relacji z odbiorcami.
W tym artykule zastanowimy się, czy warto robić stronę samemu, czy lepiej zlecić ją specjaliście.
A jeśli już dzisiaj chcesz skonsultować się, jak wesprzeć Twój biznes wykorzystując www, zapraszam do kontaktu 😊