Klient docelowy – jak go określić?

Klient docelowy – jak go określić?

klient docelowy, sumarowska

Klient docelowy. Kim jest?

Wiemy już z Cyklu Deminga, że prowadzenie działalności to ciągłe zmiany, poprawy i dalsze zmiany.

Jednak jeden aspekt powinien być dokładnie przemyślany na samym początku.

To nasza grupa docelowa czyli klienci, do których kierujemy ofertę.

Jak ją określić? Na jakie pytania sobie odpowiedzieć?

Poniżej napiszę Ci 3 zagadnienia, które, przemyślane bardzo dokładnie, pozwolą Ci stworzyć lub rozszerzyć ofertę, przygotować kampanię reklamową, określić plan postów na portale społecznościowe.

Nie powstrzymuj myśli, pisz na kartce wszystko, co przyjdzie Ci do głowy. Jeśli pracujesz już w zespole, usiądźcie razem i uruchomcie fantazję. Róbcie analizy dotychczasowych działań i obserwacji.

Zaczynamy 🙂

  1. Określ, jakie problemy mają Twoi klienci.

Jeśli już działasz, wiesz, jakie usługi "sprzedają się" najlepiej. Jeśli dopiero zaczynasz, warto by było zrobić rozeznanie wśród konkurencji. Warto też przejrzeć pisma i fora branżowe, zobaczyć o czym pisze się najczęściej. Weź pod uwagę sezonowość usług, które odpowiadają na zapotrzebowania. Na przykład w salonie kosmetycznym, od sierpnia warto pomyśleć o zabiegach poprawiające stanu skóry po letnich kąpielach słonecznych. Wyciągaj wnioski z rozmów z dotychczasowymi klientami, pytaj.

  1. Jakich rozwiązań oczekuje Twój klient?

Nie oczekuj, że przyjdzie i powie Ci dokładnie czego potrzebuje bo często nawet nie wie, z jakich możliwości może skorzystać. Idąc za przykładem z poprzedniego zagadnienia, klientka chce mieć nawilżoną i promienną skórę, piękne włosy. Do tego chce być obsłużona w pięknych, relaksujących warunkach przez uśmiechniętą, przyjazną profesjonalistkę.

  1. Czy klienci mają świadomość problemu?

Czy przychodzą skorzystać z Twoich usług, bo właśnie jest taka moda, czy faktycznie dostrzegają problem.

Warto również takiego przykładowego klienta sobie stworzyć, narysować.

Określić płeć (w salonie kosmetycznych warto również otworzyć się na mężczyzn), wiek, status społeczny, zainteresowania, miejsce zamieszkania.

Weź pod uwagę w jakim miejscu prowadzisz działalność  (w małej miejscowości kierujemy ofertę raczej do miejscowych, niż do pracowników wielkich korporacji mieszczących się zazwyczaj w większych miastach).

Spójrz nietuzinkowo na rzeczywistość, szukaj takich aspektów osobowości, których najprawdopodobniej nie dostrzega konkurencja.

Stworzenie postaci to początek udanej i zyskownej późniejszej działalności. Oczywiście, reagując na zmieniające się okoliczności w przyszłości, można ją modyfikować, ale będzie ona bazą do naszych późniejszych działań.

Za tydzień napiszę Wam jak podejść do przygotowania oferty.

Masz pytania? Napisz lub zadzwoń 🙂

Wolisz słuchać, niż czytać?

UDOSTĘPNIJ

Otrzymuj informacje o nowych artykułach, podcastach i ofertach przygotowanych tylko dla odbiorców newslettera.

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping

Newsletter

Będę Cię informować na bieżąco!

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, wchodząc na nią akceptujesz warunki ich wykorzystania. Dowiedz się więcej o plikach cookies.