Jak zaistnieć na lokalnym rynku? 12 małych kluczy do sukcesu.

Jak zaistnieć na lokalnym rynku? 12 małych kluczy do sukcesu.

na lokalnym rynku, lokalny rynek, sumarowska

Jeśli zastanawiasz się jak zaistnieć na lokalnym rynku, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie?

Zastanawiasz się, co robić by zauważyła Cię lokalna społeczność? Przeczytaj go tym bardziej.

 1. Rozpoznanie rynku.Tylko dobra znajomość lokalnego rynku pozwoli ci osiągnąć sukces.Po pierwsze: zbadaj potrzeby lokalnej ludności. Sprawdź (możesz przez obserwację, rozmowę z paniami w sklepie), kto mieszka w sąsiedztwie. Wiek, płeć, wygląd, zachowania – to elementy, na które warto zwracać uwagę.Po drugie: konkurencja. Jakie usługi proponuje, na jakim poziomie, jakie ma ceny? Poczytaj o nich opinie w internecie. Jednym słowem zobacz, co działa i na co klienci zwracają uwagę.

Po trzecie: zorientuj się, gdzie możesz zostawić informacje o twoim biznesie, komu szepnąć słowo, by cię polecał.

 1. Rozwiąż problemy lokalnej ludności.Jak już masz powyższe wiadomości, zastanów się, jak swoimi usługami możesz odpowiedzieć na potrzeby ludzi z najbliższego otoczenia. W jakich godzinach najlepiej prowadzić usługi. Np. jeśli masz firmę na osiedlach, które są „sypialniami” dużych miast, praca w godzinach, w których potencjalni klienci są w pracy może być mało dochodowa. Możesz natomiast w porannych godzinach być np. dla mam, które w domu wychowują dzieci albo osób starszych. Wieczorem zaś dla pracujących.
 1. Nie konkuruj cenąObniżanie cen tylko dlatego, by przyciągnąć klientów jest złym pomysłem. Nie dość, że kryterium ceny coraz częściej nie jest jedynym kryterium wyboru, to dodatkowo, nie osiągniesz zadowalających dochodów.
 2. Wyróżnij się jakością

Pisz i mów o tym, że świadczysz usługi na wysokim poziomie, że korzystasz z bezpiecznych produktów, stosujesz wysokie                        standardy. Takie informacje bardzo szybko rozniosą się po okolicy i możesz liczyć na to, że twój biznes szybko się rozwinie.                    Podkreślaj standardy, według których pracujesz.

 1. Dokładnie zaplanuj swoje działaniaOd otwarcia firmy, po rozwój usług.Wprowadzaj usługi lub produkty stopniowo. Sprawdź co się sprawdzi, na co jest popyt w Twojej okolicy. Jeśli prowadzisz jednoosobowa działalność, zbyt duża oferta sprawi, że nie będziesz ekspertem we wszystkim. Możesz jednak nawiązać współpracę z podwykonawcami, kimś, kto w razie potrzeby uzupełni Twoją ofertę. Budujesz dodatkowo sieć wspólnych działań, pokazujesz, że współpraca może przynieść wiele dobrego.Pomyśl o działaniach marketingowych. Najlepiej z wyprzedzeniem, by wszystko przygotować z najwyższą starannością.
 2. Działanie na żywioł to nie jest dobry pomysłMoże czasem przynosi efekty, ale w większości przypadków powoduje masę stresów, nieprzespanych nocy i „spalonych” okazji.
 3. Zastanów się co robisz najlepiej

i co lubisz robić najbardziej. Będziesz to robić z przyjemnością i klient to zauważy.

 1. Przelicz która usługa lub produkt przynosi ci największe zyskii na nich koncentruj swoje działania. Przynajmniej na początku. Zarobisz pieniądze na życie, funkcjonowanie biznesu. Dopiero później, jak czas pozwoli, wprowadzaj kolejne.
 2. Konsekwencja to podstawaNie zniechęcaj się po tygodniu czy dwóch. Daj szansę twojemu biznesowi. Wprowadzenie każdej nowości wymaga czasu. Społeczność musi je poznać.
 3. Zadbaj o wizerunekLokalna publiczność lubi mieć możliwość szybkiego zidentyfikowania tego, o czym mówią inni. Dobre oznaczenie firmy, obecność w social mediach, możliwość poznania twojej oferty na profesjonalnej stronie internetowej to podstawa funkcjonowania biznesu.
 4. Daj ciut więcejKażdy lubi dostać coś gratis. Może to być nisko kosztowa usługa, drobiazg dodany do zakupów. Pozostawi to miłe wspomnienia i może sprawić, że klient do ciebie wróci.
 5. Realizuj obietniceJeśli piszesz i mówisz wszem i wobec o swojej jakości, dotrzymuj słowa. Opinia zbudowana w ten sposób zbuduje Twój profesjonalny wizerunek na rynku. Po czasie może się okazać, że wykraczasz już poza lokalną społeczność. Zaczną przychodzić do Ciebie klienci z dalszych okolic, innych miast. Twój biznes zacznie się rozwijać jeszcze szybciej.

Mam nadzieję, że tych kilka przedstawionych przez mnie kroków ułatwi Ci rozwój biznesu.

Jeśli masz pytania, potrzebujesz pomocy w ich wdrożeniu czy zaplanowaniu, zapraszam do kontaktu.

Wolisz słuchać, niż czytać?

UDOSTĘPNIJ

Otrzymuj informacje o nowych artykułach, podcastach i ofertach przygotowanych tylko dla odbiorców newslettera.

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping

Newsletter

Będę Cię informować na bieżąco!

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, wchodząc na nią akceptujesz warunki ich wykorzystania. Dowiedz się więcej o plikach cookies.