Od czego zacząć tworzenie strony internetowej?

Od czego zacząć tworzenie strony internetowej?

tworzenie strony internetowej

Jak możesz dowiedzieć się z tego, oraz tego artykułu, zbudowanie strony internetowej wymaga wiedzy, umiejętności i znajomości wielu „tematów”. Jeśli jednak chcesz podjąć wyzwanie, przygotowałam dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci przejść cały proces. Tworzenie strony internetowej to zespół elementów, o których nie możesz zapomnieć.

Tworzenie strony internetowej. Najpierw ustal cel.

Zastanów się, co będzie Twoim celem głównym. Edukacja odbiorców, sprzedaż, a może budowanie wizytówki firmy.

Pomyśl co chcesz, by znalazło się na stronie. Galeria ze zdjęciami, prezentacja załogi, wpisy edukacyjne.

Jeśli chcesz samodzielnie wykonywać stronę – te informacje będą Ci potrzebne do wybrania szablonu.

Jeśli jednak stwierdzisz, że zdajesz się na fachowców, ułatwi Ci to zbieranie ofert.

Wybierz wykonawcę

Wyboru wykonawcy możesz dokonać wtedy, kiedy wiesz, czego chcesz i zbierzesz oferty podając każdemu z kandydatów te same parametry.

Nie wystarczy, że napiszesz, że szukasz kogoś, kto zrobi Ci „prosta stronę internetową”.

Jak już wiesz z treści powyżej, na strukturę strony może się składać cała masa różnych elementów, które trzeba omówić. Jeśli ktoś powie Ci, że każda strona kosztuje u niego np. 2000 zł to możesz mieć pewność, że w tzw. międzyczasie „wyskoczą” po drodze dodatkowe kwoty, albo dostaniesz dodatki z najtańszych możliwych wersji.

Czasem zdarza się tak, że pojawią się nowe możliwości w trakcie budowania strony, zatem załóż sobie margines, który możesz przeznaczyć na kwestie techniczne.

Możesz też sprawdzić dotychczasowe portfolio wykonawcy, ale wiedz, że zwykle strony robione są pod wymagania i gust zamawiającego, więc nie wszystko Ci się spodoba. Klienci zamawiają stronnych w różnych stylach, kolorach. Czasem dostarczają swoje materiały, które grafik pewnie zrobiłby inaczej.

Najlepiej porozmawiać z wykonawcą, dopytać o szczegóły i zobaczyć, czy zrobi wszystko to, co powiesz, czy zaproponuje też własne rozwiązania, czy ulepszenia wynikające z jego doświadczenia.

Projektowanie strony www to tworzenie wizerunku Twojej firmy. Warto poświęcić na to trochę czasu i mądrze zainwestować pieniądze.

Co na stronie powinno się znajdować i dlaczego?

To, co umieścisz (lub umieścicie z wykonawcą) na Twojej stronie ma ogromne znaczenie.

Jeśli już ustalisz dokładnie cel, to przy dodawaniu kolejnych elementów zastanów się, czy zmierzasz we właściwym kierunku.

Pamiętaj, że większość ludzi chce, przed podjęciem współpracy, poznać tego, kto jest po drugiej stronie. Stwórz zatem miejsce, w którym napiszesz kilka słów o sobie, o firmie, pracownikach.

Zastanów się, co może innych zainteresować. Unikaj rozpoczynania teksty od: „nasza firma istnieje od 1991 roku”

Daj się polubić, pisz o Tobie, o Was w pierwszej osobie. Zamiast zimnego zdania, jak powyżej, możesz zacząć od „Zadowolenie naszych Klientów ma dla nas największą wartość. Poprzez…. Osiągamy…” To ludzi interesuje najbardziej.

To oczywiście jeden z przykładów, ale chce Ci pokazać, jak zwykły tekst „o nas” może zmienić postrzeganie i Twój wizerunek w oczach potencjalnych klientów.

Najczęstsze błędy w całym procesie i jak można ich uniknąć

W sumie, to można ich popełnić całą masę.

Zatem opowiem Ci pewna autentyczną historię.

Otóż właściciel całkiem dobrze działającej firmy zlecił wykonanie strony pewnemu człowiekowi. Ten oto zaproponował cenę 4000 zł zapewniając, że wszystko będzie, jak należy. Pobrał materiały reklamowe i zaszył się w swoim biurze. Po 2 tygodniach przedstawił efekt swoich działań.

Bez wcześniejszej rozmowy, bez rozpoznania potrzeb swojego klienta, bez ustalenia tego, na czym najbardziej mu zależy, do jakiego klienta ma dotrzeć przekaz, jaki cel chce osiągnąć. Strona została zaakceptowana, bo właściciel nie wiedział sam na co ma zwracać uwagę.

Po około pół roku do strony chciał dodać ważną funkcjonalność – rezerwowanie wizyt.

Okazało się, że witryna została postawiona przy użyciu darmowego szablonu i żadne z dostępnych wtedy rozwiązań, nie współpracowało z nią.

Efekt był taki, że trzeba było wykonać robotę raz jeszcze. Tym razem właściciel firmy wiedział na co ma zwracać uwagę. Zrobił porządną analizę i stworzył takie miejsce w sieci, które odpowiadało jego wymaganiom i dawało możliwości rozwoju.

Zatem zobacz. Ty, mając już większą wiedzę, możesz tego błędu uniknąć i zapłacić za stworzenie strony tylko raz.

Kolejny błąd to podążanie za hasłami „zrobimy Ci stronę za darmo”, strony za 1000 zł itd.

Jak widzisz z powyższego, cały proces wymaga zaangażowania, wiedzy, doświadczenia i czasu. Strony za śmiesznie niskie kwoty mogą nie spełnić Twoich wymagań.

A biorąc pod uwagę czas potrzebny na wykonanie witryny, ktoś, kto bierze za nią kilka stówek albo pracuje prawie za darmo, albo korzysta z gotowych rozwiązań, które oferuje innym swoim klientom, a przez to jedynie delikatnie modyfikuje gotowe rozwiązania.

Powierzanie zlecenia informatykowi, który nie ma wiedzy dotyczącej grafiki i UX.

Takie projekty zwykle kończą się niezadowoleniem a to z kolei powoduje, że klienci wstydzą się pokazywać swoją stronę w sieci, chwalić się nią, przyciągać na nią klientów. To strata pieniędzy.

Teksty.

O nich jeszcze nie wspomniałam, a są niezwykle ważne.

Ich unikatowość po pierwsze zapobiega konfliktom wewnątrz sieci Google (zdublowane treści są niejako banowane), a po drugie pokazuje czytelnikowi, że składasz w budowanie wizerunku dużo pracy. Bo, jeśli ktoś szuka informacji w sieci na dany temat i widzi ten sam tekst na kolejnej stronie (a tak się zdarza dość często), to wyrabia sobie opinie na Twój temat.

To takie trzy najważniejsze. I warto na nie zwrócić uwagę.

Kilka słów o parametrach technicznych.

Załóżmy, że masz już swoją stronę.

Jeśli wyszła spod Twoich rąk, to raczej wiesz o niej wszystko.

Jeśli zaś była robiona przez ręce zewnętrzne, koniecznie poproś o dostęp do niej.  

Poproś również o przeszkolenie np. z dodawania postów na bloga.

Jeśli nie chcesz dokonywać zmian samodzielnie, poproś o cennik za ewentualne zlecenia.

Moi klienci wolą dokonywanie zmian zlecać nam. Wiedzą, że zrobimy to szybciej i mamy wiedzę, jak to zrobić. Unikają w ten sposób również ryzyka „zepsucia” strony i konieczności jej naprawy (z przywracaniem po przypadkowym usunięciu włącznie), a co za tym idzie wysokich kosztów dodatkowych.

Aktualizacje.

Niby temat prosty, bo wystarczy zaktualizować wszystkie „wtyczki”. Które o sobie przypominają, jednak dla bezpieczeństwa wymaga to zrobienia kopii zapasowej oraz zwrócenia uwagi na prawidłową kolejność aktualizacji, by nie spowodować błędów mających wpływ na wyświetlanie się strony.

Jak wykorzystać media społecznościowe do wspierania pozycjonowania strony?

Są tacy, którzy mówią, że linkowanie na Facebooku jest totalnie bez sensu, bo nie wpływa ono na wzrost pozycji w wyszukiwarkach.

Ja jednak uważam, że warto, ponieważ:

  • Pokazujesz użytkownikom mediów społecznościowych, że dajesz im coś więcej, niż posty.
  • Dajesz zdecydowanie więcej wiedzy niż większość konkurencji
  • Przekierowując odbiorcę na stronę, ma on możliwość poznania Twoich działań w dużo większym stopniu niż np. na Fejsie. Rzadko który czytelnik będzie chciał scrollować cały Twój profil, by zobaczyć, co dodawałaś/łeś pół roku temu
  • Jeśli to, co odbiorca znajdzie będzie dla niego wartościowe, może oddać Twoją stronę do ulubionych i zaglądać dla Ciebie częściej.
  • Nawet, jeśli Twój profil zniknie, Twoi fani będą wiedzieli, że wszystko, co dobre znajdą na stronie
  • W artykułach możesz dodawać linki albo do innych treści, albo do produktów lub usług, zwiększając w ten sposób sprzedaż lub liczbę kontaktów od zainteresowanych osób.

Widzisz zatem, że ten z pozoru zbędny KOSZT, daje Ci mnóstwo możliwości, które możesz wykorzystać do budowania wizerunku Twojej firmy. Warto zagłębić się w ten temat.

Jeśli masz pytania, skontaktuj się ze mną. Moje kilkuletnie doświadczenie we współpracy z klientami w zakresie budowania ich stron i całego brandingu może Ci pomóc ?

Wolisz słuchać, niż czytać?

UDOSTĘPNIJ

Otrzymuj informacje o nowych artykułach, podcastach i ofertach przygotowanych tylko dla odbiorców newslettera.

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping

Newsletter

Będę Cię informować na bieżąco!

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, wchodząc na nią akceptujesz warunki ich wykorzystania. Dowiedz się więcej o plikach cookies.