Zmiany na Facebooku 2021

Zmiany na Facebooku 2021

zmiany na facebooku

Zmiany na Facebooku 2021

Jedyne co w facebookowym świecie jest pewne – to zmiana.

Decydując się na promowanie swojej działalności w social mediach musisz wiedzieć, że warunki dyktuje ich właściciel.

Ja zawsze byłam i jestem zdania, że to świetne miejsce do budowania relacji z odbiorcami, jednak warto mieć swoje zaplecze w postaci własnej www, gdzie powinno się gromadzić najważniejsze treści, zdjęcia, realizacje.

Ale do rzeczy.

Przyjrzyjmy się nadchodzącym zmianom i przygotujmy na nie najbardziej jak się da.

Liczba osób lubiących Twój profil zniknie.

Zostanie tylko liczba obserwujących. I to w sumie dla większości z nas super wiadomość bo obserwujących jest zwykle więcej niż lubiących.

Teoretycznie ma to jeszcze jeden plus ? Obserwowanie zapewnia, że użytkownikowi będą się wyświetlały nasze treści. Ale tutaj trzeba zadbać o ich atrakcyjność, bo cały czas będą działały algorytmy i trzeba się będzie mocno postarać, by zasłużyć na wyróżnienie w natłoku milionów komunikatów. Posty „piękne brewki pani Kasi” raczej nie mają szans  w porównaniu z dobrze napisanymi, mięsnymi treściami ? (ps. Jeśli nie wiesz jak pisać posty, zajrzyj do ebooka, w którym jest wszystko dokładnie opisane – z okazji zmian na FB ebook jest w dużo niższej cenie).

To jasno pokazuje, że nie ilość polubieni będzie się liczyła, a wartościowe treści i zaangażowanie odbiorców.

Zmiany w wyglądzie profilu firmowego.

Zdjęcie profilowe z obecnej pozycji pod zdjęciem w tle zostanie przesunięte na środek. Będzie większe i bardziej widoczne. Dlatego też warto zadbać o to, by było wyraźne, i reklamowało Twoją firmę (najlepiej jest to Twoje zdjęcie).

W związku z tym, że zasłoni kawałek zdjęcia w tle, trzeba pomyśleć o jego projektowaniu tak, by to, co chcemy, by było widoczne (szczególnie w wersji mobilnej), nie zostało zasłonięte. Będzie to wyglądało tak, jak na profilach prywatnych

Zdjęcie w tle.

Jakiś czas temu, kiedy wstawiało się zdjęcie w tle, a potem edytowało go, by wstawić opis, była informacja „promowanie niedostępne”. Dziś widziałam u jednego z moich klientów „Utwórz reklamę” i możliwość podpięcia produktów ze sklepu facebookowego. Zmiana jest o tyle istotna, że w starej wersji, w związku z tym, że nie można było promować zdjęcia w tle, system dawał automatycznie większe zasięgi organiczne. Jak to będzie teraz? Trzeba poobserwować.

Reklamy na Facebooku.

System zacznie dokładniej weryfikować całość działalności danej marki na Facebooku. Jeśli łamiesz regulamin (organizując choćby konkursy, które są niezgodne z regulaminem), możesz liczyć się z trudnościami.

Mówi się o tym, że FB będzie promowała bardziej duże firmy i marki. I, że warto w tym roku wejść w system reklamowy.

Przyznam, że jest to ukłucie w moje serducho, bo cały czas jestem zwolennikiem działania bez reklam (nie zapłaciłam ani złotówki budując swoje marki i przyznam, że wyszło mi to bardzo dobrze). Jednak w obecnej sytuacji musze poważnie pomyśleć o zmianie podejścia.

Choć z drugiej strony, podobnie jak w Google Ads, będą wygrywać ci, którzy płacą najwięcej (a duże marki będą dodatkowo premiowane niższymi stawkami za reklamę).

Przyznam, że mało mi się to podoba ☹

Więcej znikających profili.

Wydawało się, że była to plaga końcówki roku 2020 i, jak się okazuje, może takich sytuacji być coraz więcej. Jest to związane z dokładniejszą analizą działalności poszczególnych profili.

I znowu. Jeśli działasz niezgodnie z regulaminem, nie możesz spać spokojnie.

Pod jeszcze większą lupę zostaną wzięte profile, które są obsługiwane przez fejkowe konta. Także bardzo uważajcie na to, komu powierzacie reklamowanie Waszych działalności, sprawdzajcie czy działania, które są wykonywane w Waszym imieniu nie spowodują, że algorytmy wezmą Was pod lupę.

Piszę o tym nie bez przyczyny, bo wiem, że takie rzeczy się dzieją, że administratorzy, których zatrudniacie, by pomogli Wam w biznesie mogą mieć kilkadziesiąt takich niepewnych profili i to nimi generują „zaangażowanie” na Waszych kontach. Może to skutkować usunięciem profilu bez możliwości odwołania! Są to jednostkowe przypadki, ale często mają bardzo atrakcyjną z pozoru ofertę, na która łatwo się skusić.

Zablokowanie lub usunięcie profilu może również spowodować nadmierna produkcja spamu, czyli udostępnianie postów na niezliczonej liczbie grup. Nadchodząca aktualizacja ma mocno zwracać na to uwagę.

Grupy.

Widać, że trend „promowania” grup mocno się utrzymuje i bardzo rozwija się możliwość analizowania zaangażowania członków grupy.

Zatem, jeśli widzisz w tym potencjał, załóż swoją społeczność i buduj z nią relacje.

Czy Brexit wpłynie na działalność facebookową użytkowników?

Nie ? i to jest świetna wiadomość bo chodziły różne słuchy na ten temat ?

Niestety więcej w tych zmianach jest informacji niejasnych, dlatego pracujcie mocno nad budowaniem Waszej marki, nad wartościowymi treściami, nad interakcjami z Waszymi odbiorcami.

Ustalcie dokładnie swoje grupy docelowe, zaplanujcie treści.

Przyznam, że mało mi się niektóre ruchy podobają.

Warto wiedzieć, że zmiany będą wprowadzane stopniowo, na początku na wybranych kontach, później na wszystkich.

Zwykle mam to „szczęście”, że załapuję się na początkowe fazy zmian, zatem będę Wam robiła screeny, żeby pokazać jak to wszystko wygląda ?

Jeśli masz ochotę podszkolić się w pisaniu postów, zapraszam do zakupu ebooka.

A jeżeli wolisz przepracować cały proces z żywą osobą, zapraszam na warsztaty ? Skontaktuj się ze mną, ustalimy szczegóły ?

Wolisz słuchać, niż czytać?

UDOSTĘPNIJ

Otrzymuj informacje o nowych artykułach, podcastach i ofertach przygotowanych tylko dla odbiorców newslettera.

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping

Newsletter

Będę Cię informować na bieżąco!

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, wchodząc na nią akceptujesz warunki ich wykorzystania. Dowiedz się więcej o plikach cookies.