Co znajdziesz w treści?
Czy profil osobisty na Facebooku jest dobrym narzędziem do rozwijania biznesu?
Profil osobisty, jak sama nazwa wskazuje, służy do budowania relacji osobistych. Z przyjaciółmi, znajomymi. To tutaj możesz publikować treści, które Cię interesują, możesz udostępniać treści innych osób, budować swoją markę osobistą.
Jak go wykorzystać do budowania rozpoznawalności Twojej firmy/marki?
Na co zwrócić uwagę, czego unikać, a co wzmacniać?
O tym dowiedz się z poniższego tekstu.
Zatem nie przedłużając, idziemy do konkretów.
Jak funkcjonuje profil osobisty na Facebooku?
Budowanie relacji ze znajomymi to podstawowa funkcja mediów społecznościowych. I na tym powinna skupiać się nasza działalność w tej funkcjonalności portalu. Tutaj „gromadzimy” znajomych, udostępniamy to, co nasz porusza, wkurza, rozśmiesza. Tu również możemy podzielić się wydarzeniami z życia prywatnego.
Jeśli jednak znasz strukturę profilu społecznościowego to możesz wykorzystać go również do budowania swojej marki.
Możesz do tego konta zapraszać potencjalnych i obecnych klientów, osoby poznane na spotkaniach, również tych biznesowych, kolegów ze studiów, kursów itd.
I, jeśli zdecydujesz się w ten sposób budować społeczność, decydujesz, że wpuszczasz do swojego grona niekoniecznie najbliższych przyjaciół, wszystko, co publikujesz może mieć znaczenie w Twoich działaniach biznesowych.
Publikowanie poglądów politycznych, przynależności do danej grupy religijnej, opowiadanie się za kontrowersyjnymi tematami, wypowiadanie się na temat innych osób – to wszystko ma znaczenie.
Wstawianie zdjęć z imprez zakrapianych, wakacji, weekendowych wypadów, fotografie dzieci, męża/żony, ulubionych miejsc – to wszystko jest bardzo ważne i musisz zwrócić uwagę na to, jaki wydźwięk daje to w umysłach odbiorców.
Zatem już w momencie wstawienia pierwszego posta zastanów się, jakie może to mieć konsekwencje w przyszłości.
Pamiętaj, że publikując jakiekolwiek treści w social mediach niejako wyrażasz zgodę na ich upublicznianie. Nie wszystkie posty zamieszczane na profilu z najwyższą prywatnością są widoczne tylko dla Twojej grupy. No i znajomi… nigdy nie masz gwarancji, że poprzez zrobienie zrzutu z ekranu, nie prześlą tego osobie z zewnątrz, nie udostępnią osobom postronnym i nie wykorzystają tego w niecny sposób.
Jakie są zalety prowadzenia profilu osobistego w kontekście prowadzenia firmy?
Niewątpliwie są to zasięgi. Jako, że Facebook jest platformą społecznościową algorytmy zrobią wszystko, by jak najwięcej ludzi zobaczyło to, co publikujesz.
Tu zawsze dostaniesz więcej lajków, więcej komentarzy. Dzieje się tak dlatego, że tutaj masz ludzi, z którymi znasz się osobiście. Chętniej zatem wyrażą swoją opinię, podzielą się swoim zdaniem.
Jakie są ograniczenia (minusy) prowadzenia profilu osobistego w kontekście firmowym?
- Regulamin
Pierwszym, i najważniejszym jest to, że według regulaminy portalu nie wolno Ci wykorzystywać konta osobistego do działań związanych z działalnością gospodarczą.
Słyszałam od uczestników szkoleń marketingowych, że nie ma co się nad tym zastanawiać, byle się klikało, byle były lajki i, że trzeba dawać mnóstwo reklam (w tym profilu reklamy dać nie możesz więc ta teoria szkoleniowców jest błędna).
Okazywało się również, że takie działania nie przynosiły im oczekiwanych efektów.
Kursanci mówili mi także, że zakładanie profili firmowych, (według informacji, które otrzymywali wcześniej) jest bez sensu, ponieważ algorytmy faworyzują kontakty społeczne, czyli konta osobowe. Jeśli ktoś przekazuje Ci takie informacje na szkoleniu z social mediów – wzmocnij czujność 😉
- Możliwość śledzenia trendów i wyciągania wniosków
Profil osobisty nie daje Ci żadnej możliwości śledzenia rezultatów Twoich działań. Jedynie ilość reakcji znajomych może Ci powiedzieć cokolwiek, ale na dłużą metę dane te będą złudne i mogą Cię zapędzić w kozi róg.
Znajomi często nie są obiektywni i często nie są Twoją grupą docelową więc publikowanie czegokolwiek tylko pod ich gusta, może się okazać pułapką. Chyba, że w gronie masz samych klientów, ale już wiemy, że takie działania wyklucza regulamin.
- Żadnych reklam
Z konta osobowego nie zrobisz żadnej reklamy, nie pozyskasz w sposób płatny żadnego odbiorcy. Wiem, że bez tego można funkcjonować bardzo dobrze, bo sama też nie daję reklam, ale warto taką możliwość mieć, gdy sytuacja będzie tego wymagała.
- Ilość polubień i dodawanie do znajomych
No i chyba najważniejsze ograniczenie jest takie, że w gronie znajomych możesz mieć max 5000 osób.
Tych znajomych musisz zaakceptować, oni wcześniej muszą Ci wysłać zaproszenie. Dla wielu osób jest to bariera, której nie chcą przekroczyć. Czasem z własnego przekonania, czasem z nieśmiałości, obawy prze odrzuceniem. Tak, czy owak, ta funkcjonalność konta osobowego może pozbawić się wartościowych obserwujących.
Jak powinien wyglądać profil osobisty, by wzmacniał Twoją markę?
Jeśli chcesz budować profesjonalną markę osobistą zadbaj o to, by i wizerunek tego profilu taki był. Nawet, jeśli Twoim głównym miejscem tworzenia wizerunku firmy jest profil firmowy – zadbaj o kilka rzeczy na profilu osobistym.
- Zdjęcie profilowe – niech będzie dostosowane do Twojego zawodu. Jeśli na przykład, prowadzisz firmę finansową, zrób dobre zdjęcie, nawet casualowe, ale niech pokazuje Twój charakter.
- Zdjęcie w tle. Stwórz grafikę, która pokazuje, czym się zajmujesz. Pamiętaj, że osoby, które masz w znajomych mogą być Twoim źródłem poleceń. I po ich sugestii mogą odwiedzać Cię ich znajomi. Nie zepsuj wizerunku już na dzień dobry.
- Uzupełnij swoje bio. Pokaż doświadczenie, wykształcenie, oznacz profil Twojej działalności by odwiedzający mogli od razu poznać Twoje działania.
- Status – najlepiej publiczny. W ten sposób pokazujesz, że nie masz nic do ukrycia, a publikowane przez Ciebie, dobrze wyselekcjonowane treści pokażą Cię od strony prywatnej. To buduje zaufanie i nić porozumienia.
- Nazwa konta – zawsze Twoje pełne imię i nazwisko. Ukrywanie się pod pseudonimami (chyba, że jest to Twój znak firmowy), nie ma najmniejszego sensu i pozbawia Cię potencjalnych klientów. Bo zobacz, jeśli ktoś poleciłby mnie jako Annę Sumarowską, a ja miałabym nazwany profil jako… mysie pysia… nikt mnie nie odnajdzie. I mogłoby się wydawać to błahostką, ale już kilkakrotnie chciałam polecić komuś moich kursantów i okazywało się, że nie mogę ich odszukać. Później, gdzieś przypadkiem orientuję się, że ukrywają się pod skrótami, inicjałami, nazwami, których nijak nie można z nimi skojarzyć.
A co w sytuacji, w której jednak chcesz ze znajomymi powspominać wspólne imprezy, spontaniczne wypady itd.?
Załóż drugie konto osobiste, ze statusem prywatnym i zaproś tam tylko najbliższych przyjaciół.
Pamiętaj jednak, że zdjęcie profilowe i w tle ZAWSZE są publiczne 😉
Kiedy już dopracujesz swój profil osobisty, możesz z powodzeniem udostępniać posty, które publikujesz na firmowym.
To pomaga Ci budować zasięgi, ale też przypomina o Tobie osobom, które masz w znajomych.
W ten sposób zakorzeniasz swoje działania w ich pamięci i w przypadku, kiedy oni lub ich znajomi będą potrzebowali specjalisty z Twojego zakresu – masz szanse na polecenie.
Widzisz zatem, że odpowiednio prowadzony profil osobisty może wpłynąć na budowaniu wizerunku Twojej firmy.
I warto z tego mądrze korzystać.
A teraz zadanie dla Ciebie.
Przejrzyj swój profil osobisty i zastanów się, co możesz zmienić od razu. Uzupełnij bio, zmień zdjęcie profilowe, pomyśl nad zdjęciem w tle.
Jeśli czegoś nie możesz zrobić od razu, zapisz sobie te działania w kalendarzu, żeby nie umknęły Ci w natłoku obowiązków.
A jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy w tym zakresie – zapraszam. Skontaktuj się ze mną i podczas konsultacji omówimy temat. Z moich doświadczeń w pracy z Klientami wynika, że już godzinna konsultacja sprawia wpływa pozytywnie na postrzeganie Ich działalności 😊