Jeszcze więcej o emocjach w komunikacji z klientem

Jeszcze więcej o emocjach w komunikacji z klientem

emocje w komunikacji z klientem

Jak się komunikować, by wzbudzić emocje?

Nikt nie lubi bylejakości. Coś, co jest bez wyrazu nie daje się zapamiętać, nie zapada w świadomości.
Nie pamiętamy „bezjajecznych” ludzi, mało ciekawych miejsc, smakujących nijak potraw.
Tak samo jest z firmami.

Wybór usługi lub produktu

Dzisiaj klient ma, podczas wyboru usługodawcy, do dyspozycji inne narzędzia, niż tylko książkę telefoniczną, czy gazetę codzienną. Reklamy i przekazy marketingowe otaczają go ze wszystkich stron.
Jeśli chcesz zaistnieć, pokaż się z innej strony. Ludzkiej strony. Wzbudzaj emocje, wzruszaj, poruszaj. Daj się zapamiętać.

Wzbudzaj emocje.

Dotykaj silnych mocji, jak radość i strach. Może być to radość po wykonanym u Ciebie zabiegu, skorzystaniu z Twojej oferty, zakupieniu u Ciebie wyjątkowego towaru. Lub może to być również okiełznanie strachu przed poddaniem się zabiegowi, skorzystaniem z oferty, czy zakupem towaru. Internetowi szperacze często czytają w sieci masę opinii przed dokonaniem właściwego wyboru. Nie zawsze to, co piszą inni jest prawdą, jednak klient o tym nie wie. Ma bałagan w głowie i nie wie komu ma ostatecznie uwierzyć.
Twoja w tym głowa, by emocje wzbudzać, ale też na nie odpowiadać.

Znajomość klienta docelowego to podstawa.

Jednak, żeby mieć świadomość, jakie emocje może mieć Twój klient, musisz o nim wiedzieć więcej. Jeśli jesteś już po lekturze wpisu Budowanie silnej marki – DNA marki to wiesz, że bez określenia postaci klienta docelowego, prowadzenie biznesu to trochę błądzenie po ciemnym lesie.
Znając swojego odbiorcę wiesz, jakie może mieć obawy, co sprawiało, że zwlekał z wyborem lub co sprawiło, że impulsywnie zwrócił się do ciebie, jakie opinie czytał wcześniej.

Rozmawiaj z klientami.

Jeśli jesteś na początku swojej biznesowej drogi, a masz już pierwszych klientów, wykorzystaj tę okazję, porozmawiaj z nimi, zapytaj, co sprawiło, że wybrali właśnie Ciebie, jaka była ich droga. Możesz albo w delikatny sposób drążyć ten temat zadając pytania nijako przy okazji lub wprost powiedzieć, że chcesz się rozwijać, doskonalić swój biznes i takie informacje będą bardzo istotne.
Oprócz zdobytej wiedzy pokażesz również klientowi, że Ci zależy. A ludzie lubią mieć wpływ na innych 😉
Od Ciebie zależy, z jaką emocją będzie kojarzył Cię klient. Zastanów się, jaka jest najbardziej pasująca do Twojej branży, czy pasuje do klienta docelowego i jak dostosować komunikację, by wpisać się w to założenie.
Ważne jest to, by komunikacja emocjonalna była spójna w trzech płaszczyznach: słowa, obrazu i czynu.
Dopiero całość działań spowoduje, że nawiążesz z klientem relacje, jeszcze przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z oferty Twojej firmy. To bardzo cenne. Ludzie, przywiązując się do kogoś/czegoś emocjonalnie są bardziej wierni. Nawet jeśli sami zwlekają z decyzją, chętniej Cię polecą, będą działali na Twoją korzyść. Często zupełnie podświadomie.

W skrócie cały proces wygląda tak:
1. Określasz klienta docelowego, określasz jego zainteresowania, źródła wpływu, możliwe potrzeby, obawy.
2. Określasz wartości swojej firmy odpowiadające na potrzeby klienta, ale tez takie, które będziesz w stanie wypełnić.
3. Określasz emocje, jakie mogą towarzyszyć klientowi w procesie wyboru usługi/produktu.
4. Przygotowujesz komunikację, która odpowiada na powyższe.
5. Nawiązujesz relacje.

Proste? 😊
Jeśli masz z tym kłopot, zapraszam. Chętnie pomogę 😊

Wolisz słuchać, niż czytać?

UDOSTĘPNIJ

Otrzymuj informacje o nowych artykułach, podcastach i ofertach przygotowanych tylko dla odbiorców newslettera.

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping

Newsletter

Będę Cię informować na bieżąco!

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, wchodząc na nią akceptujesz warunki ich wykorzystania. Dowiedz się więcej o plikach cookies.