Budowanie zespołu – kiedy podjąć decyzję o zatrudnieniu pracownika?

Budowanie zespołu – kiedy podjąć decyzję o zatrudnieniu pracownika?

budowanie-zespolu-sumarowska

Budowanie zespołu to temat niezwykle ważny w kontekście rozwoju firmy.

Odpowiednio dobrane osoby, które mają pełnić kluczowe funkcje to gwarancja sukcesu, spokoju i dobrze zorganizowanej pracy.

Brzmi może ciut patetycznie, ale tak po prostu jest.

Czego się dowiesz z serii najbliższych artykułów?

  • Opowiem Ci o tym, kiedy podjąć decyzję o zatrudnieniu pracownika.
  • Co musisz wiedzieć, zanim rozpoczniesz ten proces. Jak uniknąć utraty czasu, finansów, zdrowia i nerwów.
  • Opowiem Ci również o tym, że istnieje narzędzie, które wspiera w znacznym stopniu proces rekrutacji.
  • Powiem Ci także o tym, kiedy nie warto podejmować decyzji o powiększeniu zespołu.

Skąd pomysł na ten temat?

Po pierwsze, dlatego, że to zagadnienie pojawia się podczas układania strategii rozwoju firmy. Padają pytania o to, kiedy powinno się zatrudnić pracownika? Jakiego pracownika zatrudnić? Co ten pracownik powinien umieć i skąd go wziąć? Wiem też, ile czasu i wysiłku kosztuje budowanie zespołu, dlatego postanowiłam pochylić się nad tym tematem.

Nieodpowiednia rekrutacja to wymierne straty dla Ciebie i Twojego biznesu. Powoduje również, że tracisz mnóstwo energii na wdrażanie osoby, które nie posiada umiejętności i naturalnych zachowań, by sprostać Twoim wymaganiom. To z kolei prowadzi do częstych zmian na danym stanowisku, braku wiarygodności w oczach klientów i Twoich zszarpanych nerwów. W dalszej części powiem Ci, jak tego uniknąć.

Kiedy podjąć decyzje o tym, że musisz zatrudnić pracownika?

Bardzo często spotykam się z takim podejściem, że warto mieć pracownika, że wypada kogoś mieć, kto będzie współpracował z Tobą w salonie, że warto pochwalić się tym, że masz  recepcjonistkę czy asystentkę.

I, być może faktycznie Twoja działalność potrzebuje wsparcia lub uzupełnienia kompetencji, ale nie możesz tego przypuszczać. Musisz to po prostu wiedzieć.

Skąd?

Po pierwsze zrób plan rozwoju firmy, ustal cele, jakie chcesz osiągnąć, podziel je na mniejsze kroki i dopiero potem zastanów się, kogo potrzebujesz do ich realizacji. Może się okazać, że jest to właśnie recepcjonistka, ale równie dobrze, że bardziej potrzebujesz managera, który Tobą pokieruje i który powie Ci, co masz robić po kolei, jak poukładać pracę w firmie. Będzie cerberem, będzie stał nad Tobą „z bacikiem” i pomagał Ci ułożyć całą pracę Twojej firmy.

Gdy masz już plan…

Po opracowaniu planu działalności, ustaleniu celów i podzieleniu ich na mniejsze kroki, musisz się zastanowić, jakich umiejętności brakuje Tobie albo zespołowi, z którym już współpracujesz. Zatrudnienie pracownika ma sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy uzupełni kompetencje, których nie masz w zespole.

Zosie Samosie

Wiele takich widziałam i sama nią byłam ?

Kultura, w której się wychowujemy „nakazuje nam” znać się na wszystkim. Multizadaniowość, która jest nam wpajana nie pozwala się przyznać, że w wykonaniu jakiś czynności czujemy się źle. Ona też sprawia, że wypalamy się zawodowo, że pracujemy ponad siły i możliwości. Pociąga to za sobą przykre konsekwencje.

Dlatego pamiętaj, że przyznanie się przed sobą, że potrzebujesz pomocy to nic złego. Bo nikt z nas nie jest omnibusem i nikt nie jest osobą, która potrafi wszystko. Wspieranie się innymi ludźmi jest jak najbardziej w porządku.

Zatem najpierw ułóż plan działalności, ustal cele, które masz do zrealizowania. Te cele podziel na mniejsze kroki i dopiero wtedy zacznij się zastanawiać, kogo potrzebujesz do zrealizowania każdego z nich. To jest bardzo ważne. Nie odwrotnie. Nie zatrudniasz najpierw pracownika, by później szukać dla niego zajęć.

Kiedy podejmiesz decyzję o zatrudnieniu

Jeżeli już podejmiesz taką decyzję i będziesz wiedziała, że pracownik, musi się pojawić, to zastanów się, jakie umiejętności on ma wnieść w Twój zespół albo w Twoją firmę. Czy ma wziąć na siebie ciężar obsługi klienta, czy ma zająć się zarządzaniem zespołem, marketingiem, księgowością…

Być może jest tak, że nie masz umiejętności graficznych i potrzebujesz kogoś, kogo będziesz mogła poprosić o to, żeby zrobił Ci zdjęcia do portfolio albo nagrał krótki filmik. Musisz się zastanowić, czy chcesz taką osobę mieć cały czas na miejscu, czy możesz ją zaprosić wtedy, gdy masz modelkę i szykujesz swoją pracę typowo pod sesję. Wtedy możesz pomyśleć o współpracy tylko na zlecenie.

To wszystko musi wyniknąć z Twoich celów i musisz wiedzieć, jakie dokładnie zadania ma wykonywać osoba, która chcesz zatrudnić.

Zobacz, jak działają korporacje – zwykle szukają pracownika na konkretne stanowisko. Znają jego zakres obowiązków i wiedzą, jakie musi mieć umiejętności, jakie wykształcenie, jak powinien (lub nie) współpracować z zespołem.

Przyłóż się do tego procesu, nie ulegaj potrzebie chwili, przemyśl każde działanie. Tylko takie postępowanie uchroni Cię przed popełnieniem błędu, z którym boryka się wielu przedsiębiorców.

Zatem wiesz już, czym powinna być podyktowana konieczność powiększenia personelu.

W kolejnej części opowiem Ci o narzędziu do badania zachowań i kompetencji, dzięki któremu możesz odkryć te obszary umiejętności, które powinnaś uzupełnić, by móc w pełni rozwijać Twój biznes.

Jeśli to, co napisałam powyżej zaczyna Cię przekonywać, ale nie wiesz, jak zabrać się do wyznaczania celów, skontaktuj się ze mną. Pomogę Ci przejść przez ten proces.

Doświadczenia moich klientów pokazują, że warto ?

Wolisz słuchać, niż czytać?

UDOSTĘPNIJ

Otrzymuj informacje o nowych artykułach, podcastach i ofertach przygotowanych tylko dla odbiorców newslettera.

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping

Newsletter

Będę Cię informować na bieżąco!

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, wchodząc na nią akceptujesz warunki ich wykorzystania. Dowiedz się więcej o plikach cookies.