Zatrudnianie pracownika nie powinno być ruletką. Nikogo przecież nie stać na nietrafione decyzje, zmarnowany czas i pieniądze. Zobacz, jak w wyborze właściwej osoby na właściwe miejsce pomoże Ci PRISM.
Podczas powiększania zespołu możesz kierować się intuicją.
I możesz również zaufać osobie, która stara się o stanowisko w Twojej firmie. W końcu kartka z CV przyjmie wszystko a i do rozmowy można się wzorowo przygotować.
I możesz liczyć na to, że wszystko będzie dobrze.
Jednak doświadczenie pokazuje, że takie podejście do rekrutacji często kończy się nieporozumieniami, nerwami i rotacją pracowników.
Dla Ciebie jest to realna strata czasu i pieniędzy. O poziomie wkurzenia nie wspomnę.
Zatem co możesz zrobić, by podczas powiększania zespołu wyeliminować większość problemów?
Przetestuj kandydata 😊 serio!
PRISM - jeden test dla Ci odpowiedź na milion pytań.
Jest tylko jedno „ale” 😊
Tak, jak pisałam w tym artykule, żeby wiedzieć, jakie kompetencje i zachowania ma uzupełnić „ten nowy”, musisz też wiedzieć, jak Ty masz super moce 😉
Zatem najpierw test dla Ciebie, a potem szukasz tego idealnego człowieka, z którym stworzycie dream team.
Ok, wiem. Różnych testów na rynku jest cała masa, jednak ten przetestowałam na sobie i około 70 klientach.
Jego wyniki pokazują prawdę, bo oszukać się go po prostu nie da 😉
O moich klientach opowiedzieć Ci nie mogę, bo najważniejsza dla mnie jest dyskrecja, ale o sobie już kilka słów mogę Ci napisać.
Podchodziłam do badania jak pies do jeża. Ale po otrzymaniu raportu wiedziałam, że to jest to. Dostałam jasny obraz tego, w których obszarach jeszcze mam potencjał i mogę go wykorzystać, a z którym totalnie nie mam co walczyć.
Dzięki temu z kolei wiem, w których etapach mojej pracy powinnam pomyśleć o wydelegowaniu zadań. O zatrudnieniu kogoś innego.
Wiem, w których obszarach (głównie jest to organizacja pracy i koncentrowaniu się na jednej rzeczy) muszę być szczególnie ostrożna i nie dać się rozpraszać.
Zatem „zatrudniam” kalendarz, zapisuję wszystko, co mam do zrobienia i staram się tego trzymać. Ale wiem też, że nie nadaję się do robienia „nudnych” baz danych. Wiem, że powinnam nawiązać współpracę z kimś w tym zakresie.
Efektem badania PRISM jest mapa, którą pokazywałam tutaj.
Pokażę Ci ją raz jeszcze (nie należy do żadnej konkretnej osoby, więc nie naruszam żadnych norm etycznych) ponieważ chcę żebyś zobaczył/a, jak dużo informacji można z niej wyczytać.
Zobacz, nasz człowiek ma bardzo duże niedobory w zielonym polu, które odpowiada za pomysłowość, innowację, kreatywność, optymizm. Mimo, że on bardzo dobrze czuje się w analizach – pole żółte, czyli analizy, wyliczenia, snucie planów strategicznych – i jest to jego domena, on też będzie wspierał, o czym mówi nam pole niebieskie.
W przypadku, kiedy dasz mu do wykonania zadanie, wesprze swój zespół, będzie z nim chętnie współpracował, będzie uprzejmy, miły. Ma całkiem wysokie pole wykonawcze w obszarze czerwonym.
Będzie to osoba, która zmotywuje zespół do zrealizowania planu, ale nie możesz liczyć na to, że będzie generował nowe pomysły. Potrzebuje kogoś, kto mu to zielone pole zapełni.
W momencie, kiedy jako właściciel/ka firmy miałabyś/miałbyś taki wykres, jaki ma nasz model, to możesz wdrażać wszystko, ale potrzebujesz kogoś, kto będzie kreatywnym ogniwem, kto będzie Ci podrzucał rozwiązania problemu, bo inaczej nie ruszysz, nie pójdziesz do przodu.
Kiedy w zespole spotkają się osoby, które mają takie same zachowania i kompetencje może dość do sytuacji, w której funkcjonowanie firmy stanie się zagrożone.
Bo zobacz:
Dwie osobowości zielone
Zobacz, co się dzieje, kiedy zatrudnisz sobie pracownika bez znajomości waszych zachowań i obydwoje macie mocno rozbudowany obszar zielony. Wygenerujecie mnóstwo pomysłów, macie świetlane wizje na przyszłość, tylko, co z tego, kiedy żadna z Was nie ma zdolności analiz, patrzenia strategicznego, zarządzania całym tym procesem. Wtedy żaden z miliona pomysłów nie doczeka się realizacji. To jest bardzo prosta droga do upadku firmy.
Niedawno współpracowałam z dwiema dziewczynami, które prowadziły swój biznes kwiaciarski. Obydwie miały bardzo mocno rozbudowane zielone pole. Miały mnóstwo pomysłów na to, jak rozwinąć firmę, jak zrobić kampanię reklamową, jak wejść w social media, jak rozbudować stronę internetową.
Tylko żadna nie miała później energii na to, żeby to wszystko wdrożyć.
Co można zrobić w takim przypadku?
Wypracowałyśmy rozwiązanie, które polega na tym, że mąż jednej z tych dziewczyn, wypełniał ich kolorową pustkę. Był bardziej czerwony i żółty, więc on wszystkie pomysły zebrał w całość, usiadł, przeanalizował konkurencję, przeanalizował klienta, do którego docierają, odciął pomysły, które totalnie nie miały szansy na realizację - bo nie każdy pomysł jest dobry - i zaczął wprowadzać te, które miały szansę na powodzenie.
Dwie osobowości niebieskie
Dobre dusze, które będą chciały koordynować działania i wspierać każdego. Natomiast, jeżeli nie mają rozbudowanego żółtego, czyli nie są w stanie zaplanować działań strategicznie, zrobić analiz, to mogą się wspierać do końca życia. Niebieskie osoby często mają rozbudowany obszar zielony. Będą się klepać po placach i mówić: „Tak. Super wymyśliłyśmy. Świetnie, ale ten rynek jest taki beznadziejny, że nic nam nie wychodzi”.
Otóż może się okazać, po zatrudnieniu kogoś, kto ma w sobie coś żółtego i czerwonego ich zespół stanie się bardziej kompletny, ich pomysły, umiejętność i zdolność wspierania, koordynowania różnych pomysłów po prostu się sprawdzą.
Dwie osobowości w kolorze żółtym
Kiedy pracowałam w korporacji, spotykałam się z kolegami z działów analiz. Robiły świetną robotę, jednak widząc problem wynikający z danych, które posiadały, nie miały pomysłu na jego rozwiązanie.
Dwie osobowości w kolorze czerwonym
Typowy przykład polskich budów. Wszyscy są kierownikami, wszyscy chcą dominować, wszyscy mają swoje ambicje, wszyscy są stanowczy, wymagający i wszystkich zdanie jest najważniejsze. Wszyscy chcą zarządzać, osób chętnych do kreacji, analiz i tworzenia atmosfery współpracy – brak.
Zobacz zatem, jak ważne jest to, żeby wiedzieć, z kim mamy do czynienia. Żeby znać nasze silne i słabe strony - żeby wiedzieć, co potrzebujemy uzupełnić w naszym zespole.
Idealna sytuacja, która sprawi, że zespół będzie świetnie pracował, to taka, w której członkowie uzupełniają swoje umiejętności, ale jednocześnie nie rywalizują ze sobą.
Idealny zespół jest też wtedy, kiedy członkowie nie mają problemów z dzieleniem się zadaniami.
Także teraz, kiedy wiesz już, jak można poprawić działanie zespołu znając naturalne zachowania Twoje i Twoich współpracowników, możesz przeprowadzić małą rewolucję. Decyzja należy do Ciebie.
Jestem certyfikowanym praktykiem PRISM i z przyjemnością Ci w tym procesie pomogę.
Skontaktuj się ze mną i poznaj szczegóły.