Zastanawiasz się czasem nad uporządkowaniem działań w swojej firmie? Jeśli tak, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie. Postaram się krótko i zwięźle wyjaśnić w czym może być Ci przydatna strategia firmy.
Poprzednie 3 artykuły (1,2,3) mówiły o najczęściej popełnianych błędach w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Dla wielu moich czytelników był to mały kopniak do przemyśleń i pojawiło się sporo pytań o to, jak to wszystko poukładać.
Moja odpowiedź jest zawsze taka sama: strategia. Dobrze przemyślana, zaplanowana, pozwalająca odnaleźć i określić wyróżniki dla Twojej marki (i wierz mi, każda firma może być inna nawet, jeśli działa w bardzo popularnej branży), przygotować się na ewentualne „nagłe zmiany sytuacji”.
Co znajdziesz w treści?
No dobra, ale po co akurat Ci właściwie ta strategia firmy, skoro inni działają bez i sobie radzą?
1. Bo wiesz z jakiego punktu starujesz i dokąd zmierzasz.
Każdy dobry plan rozpoczyna się od analizy stanu wyjściowego. Pracując nad nim, dokładnie przyglądamy się wszystkim parametrom Twojej działalności i dotychczasowym działaniom. I tu warto być zawsze do bólu szczerym przede wszystkim w stosunku do siebie. Wszystkie zidentyfikowane błędy mamy szansę naprawić i zastanowić się, jak nie popełniać ich w przyszłości. To też doskonały moment na zastanowienie się, jakie były przyczyny dotychczasowych działań, kto miał na nie wpływ, jak podchodziłeś/łaś do swojego biznesu.
2. Bo zaczynając działać ze strategią wiesz co masz robić i postępujesz według planu, testujesz wcześniej wypracowane działania i ewentualnie je modyfikujesz
Najwięcej błędów popełniamy wtedy, kiedy nie wiemy co chcemy osiągnąć. Kiedy masz zaplanowane swoje działania, trzymasz się każdego kolejnego punktu. Wtedy nie są Ci straszne nagłe zwroty akcji (jak to było w przypadku wybuchu pandemii i zamknięcia prawie całej gospodarki). Nie działasz pochopnie obniżając ceny by tylko zdobyć klienta, nie patrzysz ze strachem na to, co robi konkurencja. Bo masz swój plan i go realizujesz.
3. Wiesz kogo i do czego potrzebujesz
Każdy krok analizujemy również pod kontem tego, czy potrzebujesz do wykonania innej osoby. To może być zatrudnienie pracownika lub nawiązanie współpracy z podwykonawcą. Dzięki temu z wyprzedzeniem wiesz kogo możesz potrzebować i na spokojnie rozpocząć szukanie właściwej osoby.
Oszczędzasz sobie rozczarowań, niedotrzymanych terminów.
Czasem do osiągnięcia jakiegoś celu nie potrzebujesz osoby, a na przykład szkolenia lub odpowiedniego narzędzia. To warto wiedzieć i przygotować się do „operacji” zawczasu.
4. Bo jesteś w stanie przewidzieć co się może stać.
W biznesie pewne rzeczy dzieją się sezonowo. Możemy też przewidzieć zmiany obserwując to, co dzieje się na rynku. To daje Ci przewagę, bo jesteś w stanie zaplanować działania, przygotować się na to, na co nie zwraca uwagi Twoja konkurencja.
5. Bo nie działasz chaotycznie często kopiując działania konkurencji, które, bez odpowiedniej analizy u Ciebie po prostu nie zadziałają.
Kiedy nie masz jasno wytyczonej ścieżki opierasz się na tym, co robią inni i bardzo często robisz to w niewłaściwy sposób. Możemy założyć, że część konkurencji ma opracowaną strategię i działania, które opracowane są dostosowane właśnie do niej. Jeśli próbujesz je skopiować istnieje duże prawdopodobieństwo, graniczące z pewnością, że u Ciebie to się nie sprawdzi. Więc po co marnować energię i psuć sobie wizerunek niewłaściwym działaniem?
6. Bo nie dajesz się łatwo namówić na super okazje, które „działają u Twojej konkurencji” i które „koniecznie musisz mieć”.
Często widzę, jak firmy tracą swój cel i zaczynają realizować cel kogoś innego. Widzę, jak z dobrze rozwijających się na początku marek zaczynają stawać się narzędziem innego przedsiębiorcy. Jak zaczynają sprzedawać nie swoje produkty lub usługi licząc na to, że nimi podreperują budżet. I może kasa się zgadza, ale odchodzą w zapomnienie marzenia o własnej firmie prowadzonej na własnych zasadach.
Mając opracowany plan dokładnie wiesz, co jest Ci potrzebne do rozwoju firmy, jakie współprace będą Ci służyły, a jakie nie. Będziesz w stanie dokładnie określić, czy wejście w jakąś relację biznesową jest korzystne, czy nie.
7. Bo motywujesz się wiedząc jaki masz cel.
Każdy duży cel dzielimy na mniejsze, możliwe do osiągnięcia.
Każdy, nawet najmniejszy krok naprzód daje Ci motywacyjnego kopa. Odhaczasz na swojej liście kolejne sukcesy, widzisz, jaki robisz postęp.
8. Bo nie porównujesz się z innymi.
Przestajesz codziennie śledzić działania innych i ślepo się do nich porównywać. Wiesz, jaką wartość ma Twoja firma, jak ważne są Twoje działania.
Przestajesz też stale porównywać ceny, obniżać je w nieskończoność.
Zaczynasz zarabiać i budować własną markę na własnych zasadach.
Prowadzenie biznesu to takie pokojowe działania wojenne. A każdy odpowiedzialny dowódca przygotowuje się do działań w sztabie, a nie na polu walki. Tylko tak może zminimalizować straty i zwiększyć szanse na zwycięstwo.
Dobrze opracowana strategia pozwala Ci także mądrze zarządzać obowiązkami, energią i czasem poświęconym na pracę.
Możesz wygospodarować sobie w końcu czas na odpoczynek, relaks, szkolenia, urlop. Masz wszystko pod kontrolą.
Brzmi dobrze?
Jestem przekonana, że tak bo widzę na co dzień przedsiębiorców, którzy spalają się próbując odnieść sukces. I widzę też moich klientów, którzy wdrażają wspólnie opracowany plan i powoli, ale sukcesywnie osiągają coraz lepsze rezultaty.
Ty możesz zrobić to mądrze 😉
Zapraszam Cię do współpracy, bo wiem, że to działa!