Mniemam, że temat nazwy firmy masz już za sobą 😉 Że wiesz dokładnie, jaką wybrać, by nie zamykała Ci możliwości rozwoju oraz budowała Twoją markę.
Dziś zatem rozwiniemy zagadnienie o logo, czyli znak graficzny, który identyfikuje Twoją firmę.
Okazuje się, że nie jest to takie proste, by stworzyć taki znak, który pokochasz i który idealnie pasuje do wykonywanej przez Ciebie działalności.
Wiedz również, że cały proces kreacji logo wymaga skupienia oraz dokładnego rozeznania tego, co poniżej.
Wiem, że często głównym kryterium wyboru grafika/projektanta jest cena. Chce Ci jednak pokazać, że w zdecydowanej większości przypadków nie warto na tym oszczędzać, bo w przyszłości odbija się to czkawką. Finansową i czasową oraz nerwową 😉
Do brzegu zatem.
Co znajdziesz w treści?
Czym jest logo?
Logo jest graficznym ambasadorem Twoich zawodowych działań. Charakteryzuje Twoją firmę, mówi bardzo dużo o jej estetyce, wartościach, jakości produktu lub usługi, trafia do konkretnego odbiorcy.
Jak powstaje logo?
Projektowanie znaku wymaga ścisłej współpracy pomiędzy klientem, a grafikiem. Ten drugi musi poznać Twoje oczekiwania, gust, musi wiedzieć, co Ci się podoba, a co nie. Idealna sytuacja wygląda tak, że pokazujesz swoje inspiracje, paletę kolorów. Że opowiadasz grafikowi o swojej firmie, planach, obecnych działaniach. Nie powinno to wyglądać tak, że pokazujesz jakieś przykładowe logo, a grafik zmienia jedynie nazwę, krój czcionki i kolor.
Po co ono jest?
Logo ma wyróżnić Twoją markę z tłumu. Ma zakorzenić się w umysłach klientów. Ma identyfikować Twoje działania.
Niestety, często widzę znaki robione na zasadzie „kopiuj-wklej”. Szczególnie, jeśli firmy działają w tej samej branży, takie zjawisko może być kanibalem nawet najlepszych działań marketingowych. Może spowodować, że Twój klient nie zauważy różnicy i skorzysta z działań konkurencji. Takie przypadki naprawdę się zdarzają.
Jak powinno wyglądać logo?
To temat rzeka 😊 Ale najważniejsze jest to, by wizualnie kojarzyło się z Tobą i Twoimi działaniami. Powinno określać to, jak działasz. Warto również zwrócić uwagę na to, czy jest czytelne, czy nie zawiera zbyt wielu elementów, bo to ma bardzo istotne znaczenie w kolejnym punkcie.
Na jakich nośnikach chcesz je wykorzystać?
Pomyśl perspektywicznie, na czym będziesz umieszczać swoje logo. Wizytówki, plakaty ulotki, zdjęcia, strona www, gadżety. Nawet, jeśli teraz budżet Ci na to nie pozwala, wybiegaj myślami w przyszłość. To bardzo ważne na etapie projektowania, ponieważ:
- Zbyt dużo małych elementów uniemożliwi Ci np. oznakowanie długopisów lub innych małych form
- Zbyt cienka czcionka nie będzie widoczna we wszystkich projektach i nie będzie się nadawała np. do haftu
- Zbyt dużo kolorów będzie kosztowne, jeśli zechcesz mieć kolorowy nadruk na koszulkach (za każdy kolor płacisz dodatkowo), itd...
Do kogo ma być skierowane?
To bardzo istotne zagadnienie. Dlatego też, kiedy zastanawiasz się nad otworzeniem własnej działalności, musisz określić swojego klienta docelowego. Oprócz tego, że będziesz tworzyć dobrze nakierowane na niego działania i komunikaty marketingowe, to ułatwi Ci to tworzenie całej identyfikacji wizualnej, nie tylko logo.
Znając klienta odcelowego nie będzie problemu, by dobrać odpowiednie kolory, czcionkę, ikony, styl.
A określając to wszystko na początku, będzie Ci dużo łatwiej działać marketingowo w terminie późniejszym.
Co ma mówić?
Ma mówić czym się zajmujesz, ma identyfikować Twoją markę, ma być dla Ciebie charakterystyczne. Może nieś swego rodzaju symbolikę, pokazywać wartości.
A przede wszystkim ma Ci nie przeszkadzać w działalności (tak samo, jak nazwa firmy).
Bo zobacz. Jeśli w nazwie i logo masz rzęsy to nie oczekuj, że ktoś się domyśli, że masz również usługi fryzjerskie. Jeśli masz linię samochodu, to nikt się nie domyśli, że sprzedajesz również ubrania.
Ten błąd z charakterystycznymi znakami widzę bardzo często. Wynika on z tego, że otwierając działalność, zajmujesz się np. tylko rzęsami. Ale z czasem dostrzegasz, że jednak rynek wymaga czegoś innego, Twoi klienci i ich potrzeby mówią Ci, że warto rozszerzyć działalność. Ale Ty w logo masz… 😉 I zastanawiasz się nad zmianą, a to pociąga za sobą kolejne koszty, zmiany materiałów marketingowych itd.
Dlatego tak ważne jest stworzenie dobrej, przemyślanej i dającej możliwości rozwoju strategii marketingowej (uczestnicy moich warsztatów wiedzą, że bardzo kładę na to nacisk).
Późniejsza współpraca z grafikiem/projektantem stron www/producentem gadżetów
Mając dobrze przygotowaną identyfikację wizualną, nie masz później problemu z żadnym z powyższych tematów.
Jeśli zamawiasz jakikolwiek produkt lub usługę, przesyłasz po prostu logo przygotowane w odpowiednich formatach graficznych. Masz podane numery kolorów i nazwę czcionki.
Współpraca z takim klientem to skarb. Ogranicza zaangażowanie klienta w techniczne aspekty projektu, nie wymaga zdobywania kolejnych, czasem kłopotliwych dla klienta informacji.
Masz zachowaną ustaloną wcześniej kolorystykę i nie robisz z Twojej firmy choinki (takiej, jaką stroiło się kiedyś, bo teraz modne są jednokolorowe 😉
Często spotykam się z sytuacją, że dostaję od klienta logo, które nie spełnia żadnych wymogów. Jego umieszczenie na projektach jest niemożliwe, nie spełnia odpowiednich parametrów technicznych.
Jak rozwiązujemy problem? Grafik tworzy to samo logo drugi raz. A klient ponosi dodatkowe koszty.
Dlatego warto jest na początku zainwestować więcej, by w przyszłości zaoszczędzić pieniądze i czas oraz cieszyć się profesjonalnymi materiałami promocyjnymi.
Jakość logo = jakość produktów
Klient najpierw poznaje Cię wizualnie. Nawet, jeśli ma kontakt do Ciebie z polecenia, i tak szuka o Tobie informacji w sieci. I widząc byle jakie logo, włącza mu się lampka ostrzegawcza.
Uwielbiam CANVĘ, ale…
Canva to jeden z moich ulubionych programów to tworzenia grafik. Ale, pomimo ogólnego przekonania, nie służy do projektowania logotypu.
Osoby, które chcą w ten sposób rozwiązać „problem” korzystają z tych samych szablonów i efekt jest taki, jak pisałam wyżej 😉
Poza tym, w Canvie nie stworzysz plików, które nadają się do profesjonalnego przygotowywania materiałów promocyjnych, nie ma tam takich możliwości technicznych.
Podejmuj decyzje, które nie będą później dla Ciebie obciążeniem.
Zatem, decydując się na rozpoczęcie działalności gospodarczej w sposób profesjonalny, pamiętaj o tym, że warto do wszystkiego, od samego początku podejść z głową.
Opracuj strategię komunikacji swojej marki, odpowiedz sobie na wiele pytań, patrz od razu w przyszłość. Będzie Ci dużo łatwiej działać, wprowadzać produkty, zdobywać klientów i nawiązywać z nimi trwałe relacje.
W budowaniu marki każdy szczegół ma znaczenie, każdy może wpłynąć na sukces lub porażkę.
Także – do dzieła!
Spójrz krytycznym okiem na swoją nazwę, logo, marketing i działania w ogóle. Zobacz, czy wyróżniasz się spośród konkurencji, czy dajesz się zapamiętać, czy i jak budujesz z klientami kontakt.
A jeśli nie wiesz za bardzo jak to ugryźć, jak sobie poradzić z otwarciem działalności i jej startem albo ze zmianami, jestem tu dla Ciebie.