Przy końcu roku większość z nas spogląda wstecz i zastanawia się co zmienić w tym nadchodzącym. Podpowiem Ci dzisiaj, jak planować cele, by skutecznie wprowadzać w życie nowy plan.
Jeśli co roku planujesz zmiany, rozpisujesz sobie cele do osiągnięcia, i co roku, już na końcu stycznia widzisz, że osiągnięcie ich jest trudniejsze, niż myślałeś, to zatrzymaj się chwilę i przeczytaj ten artykuł do końca.
Powiem Ci już na początku, że proces, przez który chcesz przejść wcale nie jest prosty, jednak przy zastosowaniu kilku prostych kroków, w końcu możesz dopiąć swego.
Nasz mózg skutecznie sabotuje wszelkie wielkie zmiany. Stosuje mechanizmy obronne, z którymi trudno nam walczyć. Jego zadaniem jest oszczędzanie energii na sytuacje kryzysowe, a nie trwonienie jej na jakieś tam nasze fanaberie 😉
Kiedy stawiasz sobie wielkie wyzwanie, zwykle około 15. stycznia okazuje się, że nie masz siły, że Ci się nie chce i że to wszystko w ogóle nie ma sensu. Porzucasz projekt „zmiana” i wracasz na stare tory. Przy okazji myślisz o sobie źle, bo masz wrażenie poniesienia kolejnej klęski.
Czy można się przygotować do procesu zmiany?
Można!
Jak to zrobić?
Zaraz Ci opowiem.
Dziś podpowiem Ci kilka prostych kroków, które pomogą Ci zrealizować to, o czym marzysz od dawna.
Po pierwsze na tę zmianę musisz być przygotowany, ale żeby to zrobić musisz się dowiedzieć, w jakim miejscu jesteś teraz.
- Określ dziedzinę, w której chcesz dokonać zmiany. Nauka języka obcego, zmiana sylwetki, przebiegnięcie maratonu, budowa domu, uporządkowanie biznesu to tylko przykłady. Twoja może być zupełnie inna. I, nawet jeśli dla innych może to być coś „małego”, dla Ciebie może być milowym krokiem. Nie staraj się tego wartościować. Weź teraz kartkę do ręki (ponoć ręczne pisanie bardziej stymuluje mózg) i tę dziedzinę zapisz.
- Wypisz sobie wszystkie elementy, które musisz przeanalizować. Zapisz je i wpisz wszystkie parametry, które są ważne. Nie pomijaj tego kroku, on jest bardzo ważny.
- Wypisz sobie wszystkie przeszkadzacze, które przyjdą Ci na myśl. Konkurencja, najbliższe otoczenie, klienci, działania rządu. Na tym etapie zorientujesz się, co może Ci stanąć na przeszkodzie w realizacji Twojego planu.
- Jeśli masz już za sobą podejście do realizacji danego celu, wypisz sobie wszystkie czynniki, które sprawiły, że go nie osiągnąłeś.
- Zastanów się, czy coś się zmieniło od ostatniej klęski i czy cel jest na tyle istotny, że chcesz ponownie podjąć się procesu zmiany.
- Wypisz sobie wszystko, co musisz poświęcić dla osiągnięcia celu. Np. Jeśli chcesz schudnąć, poświęcasz czas, który do tej pory przeznaczałeś na wylegiwanie się na kanapie. Jeśli chcesz rozwinąć swój biznes część czasu wolnego przeznaczysz na naukę o biznesie, ćwiczenia, wyliczenia, analizy.
- Kiedy masz już wypisane wszystkie powyższe elementy, skonkretyzuj swój cel. Zamiast pisać: zwiększę wyniki w biznesie, napisz: na koniec 2022 roku zysk netto z mojej działalności będzie wynosił ….. zł. Albo: miesięczny zysk netto w rozliczeniu rocznym wyniesie… zł. Lub wprowadzę 3 dodatkowe usługi, ale tym razem zrobię to z głową.
- Pamiętaj, by cel był ambitny, ale osiągalny. Stawianie przed sobą zbyt wysokich schodów spowoduje, że stracisz motywację gdy tylko zorientujesz się, że nie dasz rady tego celu osiągnąć.
- Następnie zastanów się jakie kroki musisz podjąć, by odnieść sukces. Zapisz każdy z nich.
- Rozpisz je na mniejsze czynności i koniecznie zapisz sobie końcowe daty ich wykonania. O planowaniu celów pisałam też na moim blogu, link zamieszczę w opisie odcinka.
- Zastanów się kogo lub czego potrzebujesz do realizacji każdego kroku i pamiętaj, że delegowanie zadań lub proszenie o pomoc to nic złego. Wręcz świadczy o Twojej dojrzałości i świadomości.
- Jeśli masz za sobą wszystkie powyższe kroki masz zdecydowanie większe szanse na osiągnięcie Twojego celu niż ci, którzy tylko wiecznie mówią sobie, że coś trzeba zmienić 😉
Te 12 kroków pozwoli Ci przejść przez etap wyznaczania celów.
A teraz mam dla Ciebie jeszcze jedno zadanie, które sprawi, że Twój mózg przywiąże się do Twoich pomysłów.
W krótkich zdaniach wypisz sobie:
- Jak będziesz się czuł po osiągnięciu swojego celu?
- Które kroki były najważniejsze?
- Kto pomógł Ci najbardziej?
- Jakie nowe umiejętności zdobyłeś?
- Jakie zmiany przyniosły Twoje działania?
- Co powiedziałbyś osobie, która dopiero zaczyna proces planowania zmiany?
Do zadań usiądź wtedy, kiedy masz chwilę tylko dla siebie. Działanie twórcze w stresie będzie Ci podpowiadało same złe scenariusze.
Zrób sobie coś dobrego do picia, zadbaj o pełny brzuszek, włącz muzykę, jaką lubisz.
Zamknij się przed domownikami i zarezerwuj sobie 2-3 godziny w ciszy i spokoju.
Weź ulubiony notatnik, ołówek i do dzieła!
A, i już na koniec. Jeśli przeczytałeś ten wpis do końca i nawet nie pomyślałeś o wyciągnięciu kartki i ołówka, być może nie nadszedł jeszcze czas na Twoje zmiany.
A jeśli po prostu nie masz teraz jak notować, ale chcesz to zrobić później, to koniecznie wyznacz datę kiedy to zrobisz i zapisz to w kalendarzu. Tego dnia wejdź tutaj i wykonaj zadanie.
I chcę, żebyś miał świadomość, że wbrew temu, co mówią mówcy motywacyjni, nie wystarczy mieć odpowiedniej ilości silnej woli. Bez przygotowania, bez analizy, bez rozpisania wszystkiego, osiągnięcie celu może okazać się niemożliwe.
I może zdarzyć się tak, że czujesz chęć dokonania zmian, jednak nie dasz sobie rady zrobić tego samodzielnie.
Poszukaj wtedy kogoś, kto przez ten proces pomoże Ci przejść.
Jeśli planujesz zmiany w biznesie, zapraszam do siebie. Jak to mówią moi klienci „łatwo nie było, ale było bardzo warto”.
Mam nadzieję, że zmotywowałam Cię do pierwszego kroku.
Tymczasem na dzisiaj to wszystko. Życzę Ci powodzenia w planowaniu i osiąganiu celów.
Nich Nowy Rok będzie dla Ciebie lepszy od mijającego!