Uprawnienia pracowników związane z urlopami, wydawać by się mogło – rzecz święta. W końcu prawo pracy wyposaża pracownika w prawo do nieprzerwanego, pełnopłatnego urlopu wypoczynkowego. To wiemy. Ale czy na pewno wiemy, że pracownik w świetle prawa jest tylko dysponentem wniosku urlopowego, a ostatecznego „zatwierdzenia” tego wniosku dokonuje pracodawca?
Taka sytuacja, może być szczególnie widoczna podczas korzystania z urlopu na żądanie. Zgodnie z kodeksem pracy: Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.
Z przytoczonego przepisu wynika, że pracodawca jest obowiązany udzielić urlopu na żądanie, jednakże mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy pracownik, jest niezbędny w miejscu pracy i wówczas pracodawca będzie mógł odmówić mu takiego urlopu. Potwierdza to także orzecznictwo:
Wniosek o udzielenie urlopu jest bowiem tylko żądaniem w rozumieniu art. 1672 kodeksu pracy, zaś możliwość skorzystania z tego uprawnienia zależy od udzielenia urlopu przez pracodawcę (wyrok Sądu Najwyższego z dnia z dnia 16 września 2008 r. II PK 26/08).
W związku z tym - samo zawiadomienie pracodawcy o zamiarze wykorzystania urlopu nie jest podstawą do zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy.
Idąc dalej, pracodawca może także odwołać pracownika z już rozpoczętego urlopu czy nawet przesunąć termin urlopu zaplanowanego. Jednakże wszystko musi mieć swoje uzasadnienie. Nie może odbywać się na zasadzie bo tak.
A co z kosztami odwołanego lub przesuniętego urlopu?
Czy pracownik jest związany poleceniem pracodawcy?
Jak pracodawca powinien korzystać z narzędzi prawnych, aby nie doprowadzić do nadużycia?
Jeżeli, chcesz poznać odpowiedzi na te pytania i poznać stronę prawną dotyczącą praw i obowiązku w sferze urlopowej, zapraszamy Cię do wysłuchania podcastu, podczas którego rozważamy tematykę urlopów oraz uprawnienia obu stron stosunku pracy: pracownika i pracodawcy.
Artykuł został napisany przez prawnika Izabelę Kaźmierczak-Kamiennik.
Skontaktuj się z Izabelą, jeśli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz porady prawnej.