Co powinieneś wiedzieć na temat urlopu?

Co powinieneś wiedzieć na temat urlopu?

co-powinienies-wiedziec-urlopach-izabela-kazmierczak-kamiennik-anna-sumarowsk

Uprawnienia pracowników związane z urlopami, wydawać by się mogło – rzecz święta. W końcu prawo pracy wyposaża pracownika w prawo do nieprzerwanego, pełnopłatnego urlopu wypoczynkowego. To wiemy. Ale czy na pewno wiemy, że pracownik w świetle prawa jest tylko dysponentem wniosku urlopowego, a ostatecznego „zatwierdzenia” tego wniosku dokonuje pracodawca?

Taka sytuacja, może być szczególnie widoczna podczas korzystania z urlopu na żądanie. Zgodnie z kodeksem pracy: Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.

Z przytoczonego przepisu wynika, że pracodawca jest obowiązany udzielić urlopu na żądanie, jednakże mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy pracownik, jest niezbędny w miejscu pracy i wówczas pracodawca będzie mógł odmówić mu takiego urlopu. Potwierdza to także orzecznictwo:

Wniosek o udzielenie urlopu jest bowiem tylko żądaniem w rozumieniu art. 1672 kodeksu pracy, zaś możliwość skorzystania z tego uprawnienia zależy od udzielenia urlopu przez pracodawcę (wyrok Sądu Najwyższego z dnia z dnia 16 września 2008 r. II PK 26/08).

W związku z tym - samo zawiadomienie pracodawcy o zamiarze wykorzystania urlopu nie jest podstawą do zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy.

Idąc dalej, pracodawca może także odwołać pracownika z już rozpoczętego urlopu czy nawet przesunąć termin urlopu zaplanowanego. Jednakże wszystko musi mieć swoje uzasadnienie. Nie może odbywać się na zasadzie bo tak.

A co z kosztami odwołanego lub przesuniętego urlopu?

Czy pracownik jest związany poleceniem pracodawcy?

Jak pracodawca powinien korzystać z narzędzi prawnych, aby nie doprowadzić do nadużycia?

Jeżeli, chcesz poznać odpowiedzi na te pytania i poznać stronę prawną dotyczącą praw i obowiązku w sferze urlopowej, zapraszamy Cię do wysłuchania podcastu, podczas którego rozważamy tematykę urlopów oraz uprawnienia obu stron stosunku pracy: pracownika i pracodawcy.

Artykuł został napisany przez prawnika Izabelę Kaźmierczak-Kamiennik.

Skontaktuj się z Izabelą, jeśli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz porady prawnej.

Wolisz słuchać, niż czytać?

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Otrzymuj informacje o nowych artykułach, podcastach i ofertach przygotowanych tylko dla odbiorców newslettera.

Shopping cart

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping

Newsletter

Będę Cię informować na bieżąco!

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, wchodząc na nią akceptujesz warunki ich wykorzystania. Dowiedz się więcej o plikach cookies.