Co znajdziesz w treści?
Z pierwszej i drugiej części już wiesz, że na przedsiębiorcę czyha wiele “niespodzianek” i łatwo popełniać błędy w prowadzeniu działalności.
Dziś już ostatnia część z tym związania 😉 To znaczy na tę chwilę ostatnia, bo z każdą rozmową z moimi klientami katalog się poszerza.
W kolejnym cyklu z tej serii poruszę następne zagadnienia, ale to za jakaś chwilę.
Zatem dzisiaj ostatnich siedem błędów. Gotowa/gotowy?
11. Bycie wieczną Zosią-Samosią.
To się kompletnie nie opłaca. Wiem, że na początku chcesz oszczędzić na wszystkim co się da, jednak, jeśli nie potrafisz czegoś zrobić, nie lubisz lub nie chcesz się tym zajmować, znajdź specjalistę w danej dziedzinie i oddeleguj mu to zadanie. Ktoś, kto się na czymś zna, potrafi to zrobić i się w tym specjalizuje, dokona tego szybciej i lepiej niż Ty. A przy okazji wesprzesz czyjś biznes i pozwolisz się komuś rozwinąć. Dodatkowo, wbrew pozorom, zaoszczędzisz dużo pieniędzy.
Ale jak to, przecież trzeba będzie komuś zapłacić za usługę?
Tak, i to czasem niemałe pieniądze. Ale pomyśl sobie, że ktoś, specjalizował się w tym, co robi często kilka lub kilkanaście lat. Popełnił masę błędów, spotkał się z różnymi rozwiązaniami i pomógł rozwiązać wiele problemów. Płacąc mu za doświadczenie, jego know how sam/a unikniesz wielu niepowodzeń.
A dodatkowo w czasie, w którym ktoś pracuje dla Ciebie, Ty możesz zarabiać pieniądze w dziedzinie, na której się znasz.
12. Brak planu „B”.
Bezkrytyczna ufność w nasze pomysły często prowadzi do klęski. Jednak, kiedy ktoś z zewnątrz patrzy na działania widzi momenty, które mogą stanowić zagrożenie.
Zawsze może coś pójść nie tak. Dlatego w trakcie opracowywania strategii działania, koniecznie zastanów się co zrobisz, jeśli coś nie wypali. Zobacz jak doskonale widać to było w momencie wybuchu pandemii. Firmy, które miały określony plan, wiedziały co chcą osiągnąć zatrzymały się na moment i zastanowiły co mogą zrobić w obecnej sytuacji. I one wygrały. Zmieniły działania i dalej realizują swój cel. Firmy działające z dnia na dzień w znacznej ilości nie przetrwały.
13. Brak procedur i procesów.
Najlepiej robić je od samego początku funkcjonowania firmy. Spisywać i układać procedury wykonywania poszczególnych czynności. Jeśli robisz je rozpoczynając działalność i przechodzisz pewne sytuacje po raz pierwszy, spisujesz każdy jej krok „na świeżo”. Z biegiem czasu niektóre elementy staną się dla Ciebie tak oczywiste, że nie uważasz ich za istotne.
Przygotowując procedury ułatwiasz sobie na przyszłość wiele spraw. Na przykład w momencie, kiedy chcesz zatrudnić pracownika – masz gotowe materiały, z którymi powinien się zapoznać. To znacznie skraca proces wdrażania nowej osoby na dane stanowisko.
A i w momencie, kiedy zechcesz się starać o certyfikacje – znacznie ułatwią one całą pracę papierkową.
14. Poleganie tylko na mediach społecznościowych.
Awaria Facebooka z października 2021 roku pokazała, jak wielkim błędem jest przechowywanie wszystkich zasobów marketingowych w mediach społecznościowych.
Dzień po tym wydarzeniu, po 6 godzinach bez dostępu moich obserwatorów do social mediów mój telefon dosłownie płonął. Odebrałam 23 telefony od przestraszonych czytelników mojego bloga i kont w mediach społecznościowych właśnie. Co najczęściej powodowało ich lęk opisałam tutaj.
15. Walka z konkurencją zamiast…
Zamiast działania zgodnie ze swoim planem i praca nad tym, by się wyróżnić. Elementem budowy strategii jest również analiza konkurencji. To pomoże Ci zorientować się jak działa, co może Cię zainspirować, czego na pewno nie chcesz powtarzać, do jakich klientów kieruje swoją ofertę, jak wygląda jej sprzedaż itd.
Zatem nie walcz, to na pewno Ci nie pomoże. Zanalizuj, wyciągnij wnioski i działaj po swojemu, docieraj do własnych klientów, sprzedawaj produkty i usługi na Twoich zasadach.
16. Brak wiedzy formalnej.
Wiem, że najszybciej i za darmo można pozyskać dużo wiedzy z internetów. Zadajesz pytanie i masz odpowiedzi. Często sprzeczne ze sobą, często oparte na doświadczeniu lub zasłyszanych informacjach.
Zwróć uwagę na to, że kiedy ktoś udziela w sieci porady lub informacji nie zna Twojej szczegółowej sytuacji. Nie zna też niuansów, które mogą wpłynąć na rozwiązanie zagadki.
Czerpiąc wiedzę z sieci musisz zdawać sobie sprawę z tego, że należy wziąć poprawkę na wiele czynników i zmiennych. Widziałam już niejeden przypadek, w którym poleganie na wujku Googlu skończyło się poważnymi problemami. Dlatego ważny jest poniży punkt.
17. Niekorzystanie z pomocy specjalistów.
Opinia prawna, porada, doradztwo. To wszystko kosztuje. Wiem o tym doskonale jednak szczerze rekomenduję Ci niepomijanie specjalistów w procesie prowadzenia biznesu.
Tak jak pisałam wcześniej, sytuacja każdej osoby i każdej firmy jest wyjątkowa i wymaga indywidualnego podejścia.
Jeśli masz wątpliwość – zapytaj.
Jeśli jesteś w sytuacji kryzysowej – trudna reklamacja, zarzuty, kradzież dóbr osobistych, nie wiesz, jak rozwinąć biznes bo od jakiegoś czasu „nie idzie” – skorzystaj z wiedzy osób, które znają się na rzeczy.
To zawsze jest inwestycja, która się opłaca.
Sama korzystam często ze wsparcia, konsultuję trudniejsze przypadki, ale równie często rozmawiam z profesjonalistami tylko po to, by upewnić się, czy rozwiązanie, które mam w głowie, jest słuszne.
To oczywiście nie jedyne błędy, które możesz popełnić. Jednak te uważam za najbardziej niszczące i one pojawiają się najczęściej w trakcie konsultacji.
W kolejnych wpisach opowiem Ci o błędach związanych z
- Rozwojem
- Budowaniem wizerunku i marketingiem
- I klientami
Oraz wypiszę Ci cechy przedsiębiorcy, które uważam za najbardziej pożądane.
Jeśli ten wis Ci się spodobał i uznasz go za wartościowy – będzie mi miło, jak udostępnisz go w swoich social mediach.
Zapraszam Cię również do zapisu na newsletter – wtedy nie przegapisz przyszłych artykułów.
Widzisz zatem, że prowadzenie własnej firmy to ciężki kawałek chleba.
Wymaga czujności, wiedzy, doświadczenia, ale także pokory i umiejętności współpracy oraz przyznania się to tego, że czegoś nie wiesz.
Z moich obserwacji wynika, że przedsiębiorcy, którzy mają świadomość powyższych błędów, szybciej i stabilniej rozwijają swój biznes.
I często również stać ich na bardziej ryzykowne kroki.
Na kroki, których nie zrobiłaby ich konkurencja.
Ale oni są do nich przygotowani. Znają szanse i zagrożenia, wiedzą, jak zarządzać ryzykiem i wiedzą, do kogo zwrócić się w razie czego o pomoc.
Osiągają też sukcesy i często wyznaczają trendy w swoich branżach.
Także życzę również i Tobie takiej odwagi w działaniu 😊
Chcesz porozmawiać o swojej firmie? zapraszam!